U nás se mluví o poklesu pravicového extrémismu, Brusel má z něj obavy

Demonstrace pravicových extrémistů foto youtube
Demonstrace pravicových extrémistů foto youtube
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rada pro zahraniční věci EU vedená Federikou Mogheriniovou tvrdí, že krajní pravice a populisté nabývají na síle a po volbách do EP, které se konají letos v květnu, mohou získat dostatečný počet mandátů, aby ve svůj prospěch změnili evropskou politiku. Mluví se až o jedné třetině křesel v Evropském parlamentu. To by znamenalo, že mohu ovlivnit legislativní proces a například se postavit proti uvažovanému postupu podle článku 7 umožňující postup proti tzv. „neposlušným zemím“, a tím se především myslí Maďarsko.

Tyto názory uvádí britský deník The Independent na podkladu studie, kterou má dnes zveřejnit „pro-EU think tank“ Rady pro zahraniční záležitosti. Autor článku dle studie uvádí, že extrémní pravicové strany mohou ovlivnit volby předsedy Evropské komise a také rozpočty jednotlivých výborů. „Zjednodušeně, určitý počet míst v EP ovlivní to, že protievropské síly ovlivní klíčové procesy a rozhodnutí," uvádí zpráva „pro-EU think tanku“ a dále upozorňuje: „Když získají více než 33 procent křesel v EP, umožní jim to vytvořit menšinu, která může zablokovat některé postupy EU, což bude mít negativní dopad na zahraniční politiku EU. Ovlivní to celkovou institucionální připravenost EU a její politickou důvěryhodnost.“

Deníkem citovaná zpráva se zabývá také průzkumy veřejného mínění v jednotlivých zemích EU a konstatuje nárůst u pravicově extrémistických stran z 23 procent na 28 procent a je obava, že by to mohlo dosáhnout až třiceti procent. Zpráva uvádí, že ale je zde také možnost, že se k těmto stranám přidají další okrajové strany a můžeme pak počítat s tím, že v EU dojde ke kvalitativním změnám. Volby do Evropského parlamentu jsou naplánovány na 23. - 26. května letošního roku.

 

Česká republika zaznamenává pokles extrémismu

Na rozdíl od konstatování britského deníku uvádí zpráva Ministerstva vnitra ČR pokles pravicového extrémismu u nás.

„Protiimigrantská, protimuslimská a protiromská rétorika před říjnovými komunálními volbami nenašla mezi voliči velký ohlas a xenofobní subjekty ve volebním klání propadly. Xenofobní aktivisté reflektovali aktivitu orgánů činných v trestním řízení proti verbálním nenávistným projevům, včetně obsahů na internetu. Probíhající trestní řízení mají nepochybně dopad na snižování radikality jejich projevů,“ píše se v souhrnné situační zprávě za poslední čtvrtletí minulého roku. Zpráva mapuje extrémismus u nás a podává o této scéně ministerstvem zjištěná fakta. Například tvrdí, že „mladší aktivisté, dříve spojení s Dělnickou mládeží, přestali DSSS podporovat a navštěvovat její akce.“ Zpráva zdůrazňuje: „Ani další politické subjekty, které staví svůj program dominantně na protimuslimské, protiimigrantské a protiromské rétorice a vyhroceném nacionalismu, v říjnových komunálních volbách neuspěly.“

Rovněž si zpráva všímá mediální oblasti, u které poznamenává: „V této alternativní mediální scéně nebyla ve sledovaném období nastolena žádná významně nová či překvapivá témata. Nadále fungoval osvědčený model, kdy jsou donekonečna opakována podobná schémata, která jsou předestírána příznivcům xenofobních subjektů. Ti pak tato sdělení reprodukují prostřednictvím internetu, až se z nich stanou témata veřejné diskuse.“

Policie podle statistik vyhodnotila jednotlivé kraje z pohledu extrémismu a za rok 2018 bylo podle těchto statistik registrováno nejvíce skutků s extremistickým podtextem v Praze (51) a dále pak v Ústeckém kraji (29) a v kraji Plzeňském (18).

Pokles pravicového extrémismu dokladuje policejní statistika v počtu konaných akcí, kdy ze šedesáti organizovaných akcí nebo s významnou účastí politicky motivovaných extremistů, bylo 40 spojeno s levicově extremistickým spektrem a celkem 20 pak s pravicovými extremisty.

Poslední lednový průzkum agentury Kantar (https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2729045-na-zacatku-roku-pirati-a-ods-ztraceli-priznivce-ano-se-drzi-v-cele ) ukazuje u SPD pokles proti volbám v roce 2017 o 3,5 procenta. Stejně zaznamenaly pokles i další výzkumné agentury, např. graf CVVM ukazuje pokles z ledna 2018 z 7,5 procent na 4 procenta letos v lednu, tzn. opět je to i u tohoto výzkumu pokles o 3,5 procenta.

Mirko Radušević

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama