U řeckého pobřeží se potopil tanker. Ropná skvrna zničila podmořský svět u ostrova Salamis

K vážné ekologické havárii došlo v neděli u řeckého ostrova Salamis poblíž Athén. Potopil se tam ropný tanker. V 45 let staré lodi Agia Zonii II bylo celkově přes 2500 tun ropy a paliva. Část unikla do moře a zamořila pobřeží Salamíny. 
Ekologická havárie u řeckého pobřeží (AP)

Skvrnu dlouhou 1,5 km budou specialisté odstraňovat minimálně čtyři měsíce. Podle starosty Salamíny se jedná o „velkou ekologickou a ekonomickou katastrofu“. Pobřežní podnikání u ostrova bylo ochromeno a rybářům úřady doporučily vyhýbat se lovu v ropou zamořené oblasti.

„Je to obrovská katastrofa, netuším, zda bude možné v téhle oblasti, které říkáme Limnionas, znovu žít. Nerozumím tomu, co se tu stalo, milovali jsme to tu, chodili se koupat, ryby byly všude kolem nás,“ uvedl pro reportéra BBC jeden z místních. „Ryby byly tady všude, ale teď, po takové nedbalosti opravdu nevím, co bude dál,“ pokračoval.

Záchránáři podle agentury AP v úterý oznámili, že se jim podařilo ucpat zdroj úniku ropy. Nyní probíhá její přečerpávání.

Zatím není zcela jasné, co nehodu způsobilo. Kapitán i vedoucí inženýr tankeru už ale byli obviněni z nedbalosti. Soud je pak propustil na kauci.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama