U všech tří dětí se projevil stejný typ rakoviny. Nemoc zdědily po matce

Tři sourozenci, tři stejné diagnózy. Rakovina očí. Lékař dětí potvrdil, že toto onemocnění je dědičné. Toho si je vědoma i jejich matka, která si jako dítě prošla stejnou nemocí jako její synové.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
(ZDROJ: Pixabay)

Matka chlapců, Angie Rushová z Atlanty, si hned po narození prošla závažným onemocněním. Diagnózu jí určili již v šesti týdnech života. Rushová měla bilaterální formu retinoblastomu, tedy nádoru v obou očích. Jde o druhý nejrozšířenější druh rakoviny oka. Lékaři ji celý život upozorňovali, že existuje 50% šance, že nemoc zdědí v budoucnu i její děti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Angie Rush (@rushangie),

Pětiletý Tristan se diagnózu dozvěděl v roce 2014. Jeho tříletý bratr Caison v roce 2016 a teprve sedmiměsíční Carter v lednu tohoto roku. Všichni tři bratři dochází jednou za měsíc na chemoterapii a na pravidelné oční kontroly.

Doktor Thomas Olson z centa Aflac Cancer and Blood Disorders v Atlantě, kde se specializují na dětské pacienty s nádorovým onemocněním a onemocněním krve, pro Good Morning America řekl: „Je velmi vzácné, aby onemocnění zdědily všechny tři děti. Ale pokud v rodině dědičný retinoblastom máte, je to vždy risk. Vzhledem k tomu, že matka chlapců měla nádor v obou očích, jejím dětem jsme dělali patřičná vyšetření hned po narození.“

U jediného Cartera se nemoc v prvních šesti měsících života neprojevila. Lékaři to ale nepodcenili a jeho oči dál důkladně kontrolovali. Ani nejmladší syn Rushových se však znepokojivé diagnóze nevyhnul. „Kdykoliv se u dítěte projeví něco abnormálního v očích, mělo by navštívit očního lékaře,“ varuje doktor Olson.

„Byla jsem překvapená, i když mě lékaři upozorňovali, že je to padesát na padesát,“ řekla pro Good Morning America matka chlapců. Dále pokračovala, že i přes trápení, kterým si kluci procházejí, jsou všichni tři velmi živí a hraví. Nejstarší syn prý rád zpívá a baví ho věda. Rodiče tak tajně doufají, že se z něj jednoho dne stane doktor. „Caison je stydlivý, ale umí nás všechny pořádně rozesmát a osobnost Cartera se ještě vyvíjí,“ rozmluvila se jejich matka.

Náklady na léčbu jsou vysoké – i když lidé z celého státu mladé rodině posílají finanční podporu na crowdfundingovou stránku, nestačilo to. Angie s manželem Aaronem a jejich syny museli prodat dům, ve kterém žili. Nyní bydlí u svých rodičů. Rushová dodala, že je velmi vděčná za veškerou podporu, jak finanční, tak mentální.

Co je retinoblastom a jak se projevuje?

Retinoblastom je zhoubný nádor oka, který má původ v sítnici. Větší polovina případů se u dětí diagnostikuje již v prvních třech letech života. Nemoc je kvůli genetické mutaci dědičná. Prvním příznakem může být změna odlesku světla v oku a šilhání. V pokročilejším stádiu šedobělavé zabarvení zornice, zvětšení oka, zarudnutí a otok v okolí oka.

reklama