Uchazeči o práci dozorců často nemají fyzičku nebo nejsou psychicky odolní

České vězeňství je v hluboké krizi. Ve věznicích chybí stovky dozorců. Ti, kteří v nich pracují, mají měsíčně až 60 hodin přesčasu. Jiní byli převaleni do věznic na druhé straně republiky. Nejhorší situace je v Praze nebo na severu Čech. Zájemců o práci je sice poměrně hodně, ale nezvládají přísné vstupní testy.
14. 4. 2018 ZPRÁVY: UCHAZEČI O PRÁCI DOZORCŮ ČASTO NEMAJÍ FYZIČKU NEBO NEJSOU PSYCHICKY ODOLNÍ
14. 4. 2018 ZPRÁVY: UCHAZEČI O PRÁCI DOZORCŮ ČASTO NEMAJÍ FYZIČKU NEBO NEJSOU PSYCHICKY ODOLNÍ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V českých věznicích aktuálně pracuje zhruba sedm tisíc dozorců. K tomu, aby mohli jejich ředitelé bez potíží obsadit všechny směny, jich ale chybí přes 600. „K prvnímu dubnu letošního roku máme 17 neobsazených míst. Znamená to, že jsou povolání tedy do služby i příslušníci v době svého volna a vzniká tak přesčasová práce,“ popsal pro zpravodajství FTV Prima ředitel věznice Rýnovice Vlastimil Kříž.

František Farkaš pracuje ve věznici v Rýnovicích už 10 let. Počet nařízených přesčasů podle něj stále roste. „Zvládá se to, ale je to na úkor osobního času a rodiny. Máme v průměru asi 25 hodin. A jsou i kolegové, kteří mají i přes 60,“ říká Farkaš.

Dvacet dlouhodobě nezaměstnaných už díky RUBIKON Centru našlo práci

Mirek kvůli krádežím skončil dvakrát ve vězení. Práci našel díky speciálnímu projektu

Podle vedení vězeňské služby jsou zatím přesčasy jediným řešením. Jinak to ani nejde. Vězni jednoduše nemohou zůstat bez dozoru. Někteří dozorci se kvůli tomu museli i nuceně stěhovat například z jihu Moravy, kde jich tolik nechybí byly desítky dozorců převaleny do Prahy, kde je personální situace nejhorší. Vedení vězeňské služby se každopádně snaží vhodné uchazeče přilákat i vysokými náborovými příspěvky.

„V současné době je velice zajímavý náborový příspěvek, který v našem regionu činí 100 tisíc korun,“ láká případné zájemce personalista věznice Rýnovice Václav Pytlík. Ani to ale příliš nepomáhá. Ředitelům věznic tak nezbývá, než doufat, že ti, kteří ještě uniformu oblékají, nebudou chtít kvůli vysokému počtu přesčasových hodin odejít.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama