Učitel cvičil v Londýně dětské vojáky, aby v metropoli zaútočili

Extrémně nebezpečný muž, který plánoval vycvičit přímo v Londýně dětskou armádu, aby s ní mohl vést teroristické útoky – to je profil pětadvacetiletého Umara Haqueho, učitele ve východním Londýně. Soud ho spolu s kumpány uznal vinným z terorismu. Tajné služby ho sledovaly více než rok a odhalily tak jeho hrozivý plán. Děti, kterým vymýval mozky, jsou teď v péči odborníků.
7. 3. 2018 ZPRÁVY: UČITEL CVIČIL V LONDÝNĚ DĚTSKÉ VOJÁKY, ABY V METROPOLI ZAÚTOČILI
7. 3. 2018 ZPRÁVY: UČITEL CVIČIL V LONDÝNĚ DĚTSKÉ VOJÁKY, ABY V METROPOLI ZAÚTOČILI

reklama

Mešita v Ripple Road ve východním Londýně. Tady měl Umar Haqueh učit děti islámu. Místo toho se z nich snažil vycvičit eskadru smrti.

„Ukazoval jim drastická videa s teroristickou propagandou. Nechyběla ani ta, kde se stínali hlavy,“ uvedl šéf protiteroristické jednotky Dean Haydon.

A to až 55 dětem ve věku 11 až 14 let. Zřejmě se zhlédl v takzvaných „štěňatech chalífátu“. Džihádisté je cvičí stejně, nejprve jim pustí krutá videa z poprav a pak je učí popravovat.

S dětskými vojáky vycvičenými i na sebevražedné atentátníky se takzvaný Islámský stát chlubí v mnoha propagandistických videích.

I malé britské muslimy měl odsouzený Umar Haqueh učit zabíjet, aby nic neřekli, vyhrožoval jim peklem.

Soud poslal Palestince Alhawa do vězení na doživotí

Islamista, který loni v Hamburku ubodal člověka, dostal doživotí

„Prováděl s dětmi například rekonstrukci útoku na Westminster a také je učil, jak útočit na policisty,“ dodal Haydon.

Khalid Masood, který loni najel autem do davu u Westminsterského paláce a pak ještě ubodal policistu, byl pro Umara Haqueha vzorem. Se svou eskadrou smrti plánoval útok na letiště, parlament nebo ambasády.

„To je už masová radikalizace, je to velmi znepokojující. Máme navíc informace, že má vzestupné tendence,“ říká expertka na extremismus Hannah Stuartová.

Ovšem co teď mohou říct rodiče dětí, kterým Haqueh vymýval mozky? Policie ho nechala dál s nimi pracovat a sbírala důkazy. Až když se chlubil po telefonu, že má už 16 bojovníků, zatkli ho. Z 55 dětí, které měl cvičit je teď 35 pod trvalým dozorem. Panují obavy, že radikalizace byla úspěšná.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!