Učitelé budou ve středu stávkovat, nesouhlasí s 8% navýšením tarifů

Podle odborů rozhodnutí ministra naprosto neguje dosavadní vyjednávání. Učitelům vadí, že se má základní plat zvýšit o osm procent a zbytek by šel do odměn. Ministr Plaga se vůči odborům vymezil, stávka mu přijde absurdní a svůj krok považuje za správný.
Učitelé budou ve středu stávkovat, nesouhlasí s 8% navýšením tarifů
Učitelé budou ve středu stávkovat, nesouhlasí s 8% navýšením tarifů

reklama

Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství vyhlásil na středu 6. listopadu jednodenní stávku. Děje se tak v návaznosti na vyjednávání o vyšších platech učitelů.

Ministr Plaga (ANO) chce zvýšit všem pedagogům platy o 8 %, zbytek by šel do odměn. Odbory však chtěly více peněz v základu a méně v odměnách.

„Z návrhu ministra na zvýšení tarifů o 8 % vyplývá, že by toto zvýšení bylo přínosné pro velmi malou část pedagogických pracovníků,“ stojí v dopise ke stávce pro ředitele škol.

„Máme nyní už z regionů velkou podporu stávky, takže ten termín 6. listopadu na vyhlášení stávky platí,“ řekla ČTK místopředsedkyně odborů Markéta Seidlová.

Zástupci odborů původně požadovali navýšení o 15 %, následně přistoupili na desetiprocentní navýšení s tím, že půjdou všechny peníze do platů a žádná část do odměn. Plaga však počítá se zvýšením o 8 % a zbytek chce rozdělit v právě v bonusech.

Ministr školství dnes v reakci na tiskové konferenci řekl, že odmítá stávku, kterou odbory vyhlásily. „Stávková pohotovost a stávka na školách mi přijde absurdní,“ řekl Plaga.

„Ty dodatečné prostředky půjdou ředitelům škol a ti je budou moci rozdělit mezi ty aktivní a kvalitnější učitele,“ okomentoval ministr své rozhodnutí rozdělit část navýšení do odměn. Sám tento krok považuje za správný.

 

Plaga také dodal, že prý odbory používají špatná čísla. Celá diskuze, která se v posledních 2 měsících odehrávala, podle něj řešila jen to, jakým způsobem se rozdělí částka, která v příštím roce na platy půjde. Odmítl tvrzení, že by MŠMT zadržovalo učitelům peníze.

Ke stávce se postavil kriticky i předseda vlády Andrej Babiš. Na Twitteru uvedl, že „nechápe výhrůžky stávkou“. V roce 2021 budou mít podle premiéra učitelé přesně 45 342 korun. Odbory prý „nechtějí nic slyšet“.

 

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!