Udělal bych to znovu, řekl architekt mučících technik CIA při slyšení v Guantánamu. Šlo o morální povinnost

Psycholog, který se podílel na programech mučení CIA v rámci „války proti teroru“ po 11. září 2001, hájil tuto praxi při slyšení u soudu před oběťmi tohoto programu a potenciálními teroristy v americké vojenské věznici v Guantánamu na Kubě. Psycholog byl předvolán ke svědectví, jelikož obžalovaní zpochybňují důkazy vzešlé z tehdejšího vládního vyslíchacího programu. Informovala o tom agentura AFP.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

James Mitchell, jeden z architektů takzvaných operací „pokročilého“ či „zdokonaleného“ výslechu, které byly aplikovány proti podezřelým extrémistům z Al-Káidy po teroristických útocích v New Yorku, se dostavil ke slyšení, aby odpověděl na otázky týkající se technik mučení, jako jsou waterboarding, stresové polohy nebo techniky spánkové deprivace.

Ochrana životů převažuje nad nepohodlím teroristů

„Šel bych a udělal bych to dnes znovu,“ uvedl Mitchell před pěticí mužů, kteří v pomalu se vlekoucích případech vojenského tribunálu v Guantánamu čelí možným rozsudkům smrti. Techniky, které Mitchell pomáhal spolu s dalšími psychology orchestrovat, jsou v současné době již zakázané jako nelegální mučení. Dle jeho slov bylo jeho „morální povinností“ pomáhat chránit zemi.

„Ochrana amerických životů převažuje pocity nepohodlí teroristů, kteří se proti nám dobrovolně chopili zbraní,“ uvedl podle The New York Times u slyšení. „Připadalo mi, že by to bylo zanedbávání mých morálních povinností.“

Obvinění zpochybňují použití důkazů CIA

Mitchell se některých výslechů osobně účastnil, například procesu s jedním z prvních zajatců CIA Abu Zubaydahem spojeným se zakladatelem Al-Káidy Usámou bin Ládinem. Ke slyšení byl psycholog předvolán, aby svědčil, protože někteří z vězňů v Guantánamu zpochybňují ve svých procesech použití důkazů, které vycházely z vládních vyšetřovacích programů.

Důkazy získané z výslechů CIA už nemohou být u soudu použity a obžalovaní je chtějí rovněž vyloučit z paralelního vyšetřování agenturou FBI. Dotyční obžalovaní jsou zatím v přípravných fázích soudních řízení, která byla léta pozdržena složitými pravidly, špatnou administrativou a legálními manévry obou stran.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!