Udělal bych to znovu, řekl architekt mučících technik CIA při slyšení v Guantánamu. Šlo o morální povinnost

James Mitchell, jeden z architektů takzvaných operací „pokročilého“ či „zdokonaleného“ výslechu, které byly aplikovány proti podezřelým extrémistům z Al-Káidy po teroristických útocích v New Yorku, se dostavil ke slyšení, aby odpověděl na otázky týkající se technik mučení, jako jsou waterboarding, stresové polohy nebo techniky spánkové deprivace.
„Šel bych a udělal bych to dnes znovu,“ uvedl Mitchell před pěticí mužů, kteří v pomalu se vlekoucích případech vojenského tribunálu v Guantánamu čelí možným rozsudkům smrti. Techniky, které Mitchell pomáhal spolu s dalšími psychology orchestrovat, jsou v současné době již zakázané jako nelegální mučení. Dle jeho slov bylo jeho „morální povinností“ pomáhat chránit zemi.
„Ochrana amerických životů převažuje pocity nepohodlí teroristů, kteří se proti nám dobrovolně chopili zbraní,“ uvedl podle The New York Times u slyšení. „Připadalo mi, že by to bylo zanedbávání mých morálních povinností.“
Mitchell se některých výslechů osobně účastnil, například procesu s jedním z prvních zajatců CIA Abu Zubaydahem spojeným se zakladatelem Al-Káidy Usámou bin Ládinem. Ke slyšení byl psycholog předvolán, aby svědčil, protože někteří z vězňů v Guantánamu zpochybňují ve svých procesech použití důkazů, které vycházely z vládních vyšetřovacích programů.
Důkazy získané z výslechů CIA už nemohou být u soudu použity a obžalovaní je chtějí rovněž vyloučit z paralelního vyšetřování agenturou FBI. Dotyční obžalovaní jsou zatím v přípravných fázích soudních řízení, která byla léta pozdržena složitými pravidly, špatnou administrativou a legálními manévry obou stran.