Ukrajinci, kteří přiletěli z Číny: Hoří nám půda pod nohama, doma se bojí a nechtějí nás

Ukrajinská média píší o takzvaných mini-majdanech a myslí tím protestní shromáždění Ukrajinců, kteří se bouří proti příletu svých krajanů z čínského Wu-chanu z obavy, že se nakazí koronavirem.
ODPOLEDNÍ ZPRÁVY: Nepokoje na Ukrajině kvůli koronaviru

reklama

Ukrajinci ještě ani nepřiletěli a na Ukrajině již vzplála bouřlivá shromáždění lidí v různých městech. Jejich účastníci požadovali, aby potenciálně infikovaní lidé nevstoupili do jejich měst nebo nemocnic. Zvláštní „dobrosrdečností“ se projevili Ukrajinci na západě země ve Lvovské a Ternopilské oblasti.

Ukrajinský server Strana k tomu ironicky poznamenal: „Ukázalo se, že řada našich občanů v této situaci prokázala ty nejlepší stránky své osobnosti.“

Ukrajinci protestují proti lidem v karanténě

VIDEO: Ukrajinská policie zadržela 24 protestujících proti evakuovaným z Wu-chanu

Úřady, které si zřejmě nevěděly rady, se rozhodly, že ukrajinské občany, kteří se vrátili z Wu-chanu, umístí do nemocnice Národní gardy ve městečku Novi Sanžary v Poltavské oblasti.

To, co zde Ukrajince, kteří přiletěli z Číny, potkalo, se nedalo nazvat vřelým přivítáním. Lidé zablokovali silnice a veškerý přístup k nemocnici. Dokonce se pustili do bitvy s přizvanou policií. Strana píše, že to, co se na Ukrajině odehrálo, se nestalo v žádné zemi světa, která evakuovala své občany z Číny.

Střety mezi demonstranty a policií v okolí městečka Novi Sanžary
Autor: AP Střety mezi demonstranty a policií v okolí městečka Novi Sanžary

Stalo se, že letadlo společnosti Sky Up bylo několik hodin stále ve vzduchu v prostoru mezi Charkovem a řekou Dněpr. Došlo mu palivo a muselo odletět natankovat do Kyjeva a letět zpět do Charkova. Po celou tuto dobu, což bylo kolem pěti hodin, nesměli lidé z letadla vystoupit, a to již měli za sebou let z Číny. Než došlo k přistání v Charkově, muselo letadlo asi třicetkrát kroužit nad městem. Oficiálně úřady mluvily o tom, že zpoždění přistání letadla bylo způsobeno špatným počasím. Později vyšlo najevo, že skutečným důvodem byly protesty občanů. Zajímavé je, že v městečku Novi Sanžary vedl pobouření občanů kněz ukrajinské pravoslavné církve.

reklama

reklama