Ukrajinská média k návštěvě premiéra Babiše uvádí pozitivní i negativní vztahy s ČR

Andrej Babiš dnes zahájil svoji dvoudenní návštěvu Ukrajiny. Jedná se o první návštěvu českého premiéra v této zemi po deseti letech. Ukrajinští novináři při té příležitosti připomínají výroky českých vrcholných představitelů směrem k Ukrajině.
Babiě a Zelenskyj
Babiě a Zelenskyj
twitter Babiš

Ukrajinské zpravodajské weby se zmiňují o návštěvě našeho premiéra Andreje Babiše a jeho prohlášeních o celistvosti Ukrajiny. To dávají do souvislosti s názory a jednáním prezidenta Miloše Zemana. Pozitivně hodnotí vyjádření českého premiéra a vlády, když Babiš uvedl: „Všímáme si, že na Ukrajině je nové politické prostředí, které má skutečnou podporu ukrajinské společnosti. Podporujeme územní celistvost, svrchovanost Ukrajiny a reformy, které probíhají v různých oblastech.“ To pak ukrajinští novináři dávají do kontrastu s jednáním prezidenta Miloše Zemana a například server Segonja (Dnes) píše o tom, že „uznal poloostrov Krym jako ruský“. Je to narážka na prohlášení Zemana na schůzi Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PSRE) před dvěma lety ve Štrasburku, kdy označil ruskou anexi ukrajinského Krymu za „fait accompli“, tedy za hotovou záležitost.

Server TSN upozorňuje rovněž na návštěvu Rusínů, kterou přijal letos v září prezident Zeman, a to právě v den stoletého výročí připojení Zakarpatské Ukrajiny k Československu. „Diskutovali se Zemanem o otázce oficiálního uznání Rusínů jako samostatného národa a statusu autonomie pro jejich území. Český prezident jim údajně slíbil, že o tom bude mluvit s ukrajinským prezidentem Zelenským,“ píše ukrajinský server. Pro ČTK měl Miloš Zeman tuto informaci popřít: „Nic takového jsem neřekl, naopak jsem zdůraznil územní integritu Ukrajiny. V souvislosti s minskými dohodami jsem se ale současně přimlouval za takzvanou decentralizaci.“

Naopak Ukrajinci s chválou píší o českém premiérovi a podtrhují v jeho prohlášení určité myšlenky, jako například tu, že na Ukrajinu mnoho premiérů nejezdilo a že nyní, kdy je zde mladý prezident, se dá mluvit o „restartu vztahů s Ukrajinou“ a je čas sem přijet.

reklama