Ukrajinská média píší, že ukrajinští vojáci jsou v Donbase vítáni. Místní obyvatelé je považují za zločince

Jedná se o dokumenty, které bývalý ukrajinský poslanec z proruské Strany regiónů Alexej Žuravko zveřejnil na facebooku. Jedná se o naskenované trestní protokoly vojenské prokuratury, které obsahují informace o přečinech ukrajinských ozbrojených sil v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti v takzvané zóně ATO – zóna antiteroristických operací. Jde o oblast, kde místní, převážně ruské obyvatelstvo, odmítlo změny, které se na Ukrajině odehrály.
ukrajinská armáda
ukrajinská armáda
youtube UATV
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Žuravko na svém facebooku píše: „Ukrajinští představitelé nám ze všech možných televizních kanálů a v médiích tvrdí, že nejsme žádní okupanti, nýbrž osvoboditelé. V Donbase se setkáváme s vítáním, pomalu až s květinami, s radostí, s chlebem a solí.´“

Podle Žuravka je tomu naopak, v této části Ukrajiny, kde žije převážně ruské obyvatelstvo, vyvolalo chování Ukrajinců negativní nálady. Mají o tom svědčit dokumenty, o kterých píší ruská média a které poslanec vystavil na svém facebooku.

Těchto několik dokumentů bylo posláno ukrajinskému ministrovi obrany Stepanovi Poltrakovi a zahrnují svědectví o činnosti ukrajinských vojenských sil v období 2014 až 2015. Nachází se zde informace o nárůstu zločinů vůči civilním obyvatelům Donbasu.

Například jeden z vojáků nezákonně v roce 2014 vnikl opilý do domu, kde znásilnil mladou ženu a zabil jejího otce, který ji bránil. Jiný voják – řidič obrněného vozidla vjel na chodník, kde přejel dvě chodkyně, z nichž jedna byla na místě mrtvá. Tento incident ve městě vyvolal demonstraci a protiukrajinské nálady. Dalším případem jsou ukrajinští vojáci z 30. samostatné mechanizované brigády, kteří vnikli do jednoho domu, kde zabili dvě ženy.

Most v Doněcku poničený ozbrojeným konfliktem mezi mezi ukrajinskou armádou a proruskými rebely

Vzbouřené republiky na východě Ukrajiny slaví pět let existence. „Náš největší úspěch? Že existujeme,“ zní z Doněcka.

Ve všech těchto případech, které jsou vyšetřovány, se jedná o obžalobu z „úmyslné vraždy“. Jak se v dokumentech uvádí, celkem je evidováno dvacet podobných případů. Server Russia Today shrnuje z uvedeného facebooku statistiku porušení zákona v „zóně ATO“: 147 zločinů proti místní populaci. Mezi nimi více jak polovinu činí úmyslná vražda (20), nelegální věznění nebo únos (19) a nezákonné zabavení vozidla (19).

Na závěr exposlanec o těchto vojácích píše: „Jsou to ve skutečnosti loupežníci, zabijáci, násilníci a chuligáni. Přitom se tato skutečnost občanům tají. Média si toho ani nevšimnou. Pravdu ale nelze ukrýt. Jak se říká: co je psáno perem, nelze sekat sekerou.“

Tuto zprávu dává bývalý poslanec jako otevřený dopis na vědomí všem vrcholným představitelům Ukrajiny a uvádí, že v pátrání po zločinech ukrajinské armády bude dále pokračovat a zveřejňovat je.

---

Na východě Ukrajiny se konají boje mezi ukrajinskou armádou a separatisty již od začátku ukrajinské krize v roce 2014, kdy zdejší Doněcké, Charkovské a Luhanské oblasti s převážně ruským obyvatelstvem se prohlásily za Doněckou lidovou republiku, Luhanskou lidovou republiku a sjednotily se samozvaného do Svazu lidových republik Nové Rusko. Od té doby se snaží ukrajinská armáda zpět toto území dobýt. Podle minských dohod v září 2014 došlo ke stažení zbraní nad 100 milimetrů nejméně o patnáct kilometrů z každé strany a od uzavření příměří v září roku 2015 nedochází k větším bojům. Nicméně ke ztrátám na životech v důsledku přestřelek stále dochází.

 

Mirko Radušević

Reklama
Reklama