Ukrajinská média píší, že ukrajinští vojáci jsou v Donbase vítáni. Místní obyvatelé je považují za zločince

Jedná se o dokumenty, které bývalý ukrajinský poslanec z proruské Strany regiónů Alexej Žuravko zveřejnil na facebooku. Jedná se o naskenované trestní protokoly vojenské prokuratury, které obsahují informace o přečinech ukrajinských ozbrojených sil v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti v takzvané zóně ATO – zóna antiteroristických operací. Jde o oblast, kde místní, převážně ruské obyvatelstvo, odmítlo změny, které se na Ukrajině odehrály.
ukrajinská armáda
ukrajinská armáda
youtube UATV

reklama

Žuravko na svém facebooku píše: „Ukrajinští představitelé nám ze všech možných televizních kanálů a v médiích tvrdí, že nejsme žádní okupanti, nýbrž osvoboditelé. V Donbase se setkáváme s vítáním, pomalu až s květinami, s radostí, s chlebem a solí.´“

Podle Žuravka je tomu naopak, v této části Ukrajiny, kde žije převážně ruské obyvatelstvo, vyvolalo chování Ukrajinců negativní nálady. Mají o tom svědčit dokumenty, o kterých píší ruská média a které poslanec vystavil na svém facebooku.

Těchto několik dokumentů bylo posláno ukrajinskému ministrovi obrany Stepanovi Poltrakovi a zahrnují svědectví o činnosti ukrajinských vojenských sil v období 2014 až 2015. Nachází se zde informace o nárůstu zločinů vůči civilním obyvatelům Donbasu.

Například jeden z vojáků nezákonně v roce 2014 vnikl opilý do domu, kde znásilnil mladou ženu a zabil jejího otce, který ji bránil. Jiný voják – řidič obrněného vozidla vjel na chodník, kde přejel dvě chodkyně, z nichž jedna byla na místě mrtvá. Tento incident ve městě vyvolal demonstraci a protiukrajinské nálady. Dalším případem jsou ukrajinští vojáci z 30. samostatné mechanizované brigády, kteří vnikli do jednoho domu, kde zabili dvě ženy.

Most v Doněcku poničený ozbrojeným konfliktem mezi mezi ukrajinskou armádou a proruskými rebely

Vzbouřené republiky na východě Ukrajiny slaví pět let existence. „Náš největší úspěch? Že existujeme,“ zní z Doněcka.

Ve všech těchto případech, které jsou vyšetřovány, se jedná o obžalobu z „úmyslné vraždy“. Jak se v dokumentech uvádí, celkem je evidováno dvacet podobných případů. Server Russia Today shrnuje z uvedeného facebooku statistiku porušení zákona v „zóně ATO“: 147 zločinů proti místní populaci. Mezi nimi více jak polovinu činí úmyslná vražda (20), nelegální věznění nebo únos (19) a nezákonné zabavení vozidla (19).

Na závěr exposlanec o těchto vojácích píše: „Jsou to ve skutečnosti loupežníci, zabijáci, násilníci a chuligáni. Přitom se tato skutečnost občanům tají. Média si toho ani nevšimnou. Pravdu ale nelze ukrýt. Jak se říká: co je psáno perem, nelze sekat sekerou.“

Tuto zprávu dává bývalý poslanec jako otevřený dopis na vědomí všem vrcholným představitelům Ukrajiny a uvádí, že v pátrání po zločinech ukrajinské armády bude dále pokračovat a zveřejňovat je.

---

Na východě Ukrajiny se konají boje mezi ukrajinskou armádou a separatisty již od začátku ukrajinské krize v roce 2014, kdy zdejší Doněcké, Charkovské a Luhanské oblasti s převážně ruským obyvatelstvem se prohlásily za Doněckou lidovou republiku, Luhanskou lidovou republiku a sjednotily se samozvaného do Svazu lidových republik Nové Rusko. Od té doby se snaží ukrajinská armáda zpět toto území dobýt. Podle minských dohod v září 2014 došlo ke stažení zbraní nad 100 milimetrů nejméně o patnáct kilometrů z každé strany a od uzavření příměří v září roku 2015 nedochází k větším bojům. Nicméně ke ztrátám na životech v důsledku přestřelek stále dochází.

 

Mirko Radušević

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!