Ukrajinská stopa na Novém Zélandu?

Vyšetřování pachatele vražd v mešitě v novozélandském městě Christchurch se teprve rozbíhá. Většina světových médií se věnuje rozsáhlému „manifestu“ Brentona Harrisona Tarranta a také malůvkám na jeho zbrani. Tarrant uvádí, že navštívil mnoho zemí téměř po celém světě. S ohledem na jeho příklon k neonacismu je docela překvapivé, že navštívil Turecko, Pakistán, Severní Koreu, ale také Island, západní Evropu, Balkán a Ukrajinu. Prakticky každá ze zemí zmíněných v jeho manifestu oznámila, že vyšetřuje jeho pobyt a možné kontakty.
Atentátník Brenton Tarrant foto youtube GlobalNews
Atentátník Brenton Tarrant foto youtube GlobalNews

reklama

Zde je možné zmínit Bulharsko, Turecko a Chorvatsko. Pokud jde o Ukrajinu, oficiální potvrzení z Kyjeva zatím nebylo publikováno, zato s některými indiciemi přišla média z povstaleckého Donbasu (donbass-insider). Ten se snaží vycházet z oné zmínky o cestě, dále ze symbolů na zbrani a informací o přítomnosti členů australské neonacistické skupiny Right Wing Resistance v řadách praporu Azov na Donbassu.

Neonacisté z Right Wing Resistance mají svoje zastoupení na Novém Zélandu, právě v Christchurchi a prosluli svými pouličními hlídkami v přistěhovaleckých čtvrtích. Dva jejich členové, Ethan Tilling a Jared Bennet, bojovali v Dobassu v řadách Pravého sektoru, jak dokládají publikované fotografie. Na zbrani Brentona Tarranta je mimo jiné neonacistický symbol „černého slunce“, který se nachází také na vlajce praporu Azov. U nás ho několikrát předváděl europoslanec Jaromír Štětina.

Donbass-insider ještě logicky upozorňuje na to, že chladnokrevná střelba do bezbranných lidí prozrazuje válečné zkušenosti. Tak tomu bylo i v Paříži, kdy se ukázalo, že se teroristé z klubu Bataclan vyučili svému řemeslu v řadách bojovníků Islámského státu v Sýrii.

Členové organizace Right Wing Resistance samozřejmě popírají, že by Brenton Tarrant byl jejich členem a označují jej za osamělého vlka. Zdůrazňují, že oni tak nejednají. Prošetření teroristova pobytu na Ukrajině snad dá na všechna podezření jasnou odpověď. Nicméně samotný fakt, že neonacisté až z daleké Austrálie si mohli přijet zaválčit ke svým souvěrcům na Ukrajinu, podobně jako jezdili západoevropští džihádisté učit se vraždit do Sýrie, činí vyhlídky na mírové soužití dvou civilizací poněkud beznadějnými.

Zejména ve světě dvojích standardů.

Jaroslav Bašta

Autor je bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!