Ukrajinské volby: Porošenko – Putin 20 : 80%

Toto volební heslo stávajícího prezidenta Ukrajiny mu pravděpodobně vyhraje druhé kolo prezidentských voleb, které se budou konat 21. dubna. Zatím probíhá sčítání hlasů voličů a jsou zřejmé minimálně dvě skutečnosti. Centrální volební komise již ohlásila, že dosavadní výsledky sčítání hlasů nedovolí žádnému z kandidátů výhru v prvním kole. Do druhého určitě postoupí šoumen a herec Volodymyr Zelenskyj, jehož soupeřem bude s pravděpodobností hraničící s jistotou současný prezident Petro Porošenko.
kandidát na ukrajinského prezidenta Zelenskyj foto klip zelenskij
kandidát na ukrajinského prezidenta Zelenskyj foto klip zelenskij

reklama

Sečtení více než tří čtvrtin voličských hlasů jasně ukázalo, že Zelenskyj vítězí téměř ve všech volebních okrscích s téměř dvojnásobným ziskem (30%) než kandidát na místě druhém (16%). Se dvěma výjimkami, kterými jsou hlasování ve Lvovské a Ternopolské oblasti a v zahraničí, kde naopak prezident obdržel 38% a jeho protikandidát 26%. Hlasovalo se v 72 zemích, v 53 vyhrává Porošenko, v 17 Zelenskyj, jen v Moldově a Estonsku levicový kandidát Bojko. Zákaz hlasování v Ruské federaci tím dostává své velmi pragmatické zdůvodnění.

Ještě před začátkem předvolební kampaně většina výzkumů veřejného mínění předvídala, že první kolo vyhraje Volodymyr Zelenskyj, na druhém místě skončí Petro Porošenko, který ale zvítězí v druhém kole. Jedinou možností Porošenkovy prohry by mohlo být to, že by do druhého kola nepostoupil. Na to Zelenskyj a jeho sponzor Ihor Kolomojskyj sázeli (stejně jako Julie Tymošenková). Prvním vážným náznakem toho, že to tak nedopadne, bylo šokující vystoupení oligarchy Kolomojského, který těsně před volbami obvinil prezidenta, že on osobně vyprovokoval listopadový incident v Kerčském průlivu a válečný stav. Porušil tím obecný náhled na Ukrajinu jako oběť ruské námořní agrese.

Předpokládám, že Kolomojskyj tušil, že původní plán nevyjde a Porošenko postoupí do druhého kola. Prezident na to reagoval tím, že Zelenského nazval loutkou Kolomojského a všechny své protikandidáty obecně Putinovými agenty. Jeho sázka na protiruské emoce zřejmě vyšla.

Zda se bude situace v druhém kole voleb vyvíjet dle předpokladů politologů a na postu ukrajinského prezidenta k žádné změně nedojde, se teprve ukáže. Zatím se dají očekávat protesty neúspěšných kandidátů v čele s Julií Tymošenkovou. Obecně asi všichni kritici budou připomínat úspěšně používaný návod J. V. Stalina: „Není důležité, jak kdo hlasuje. Rozhodující je, kdo počítá hlasy.“

Jaroslav Bašta (autor je bývalým velvyslancem na Ukrajině a v Rusku)

reklama

reklama