Ukrajinský prezident Zelenskyj: Verze zásahu letadla raketou není nevyloučená

Ukrajinští vyšetřovatelé zatím zvažují všechny možnosti příčiny pádu letadla v Íránu: terorismus, raketový útok i selhání motoru. Prezident Volodymyr Zelenskyj ale mluví o možném zásahu raketou s tím, že to ale není potvrzené.
katastrofa ukrajinského letadla nad Íránem
katastrofa ukrajinského letadla nad Íránem
foto AP

reklama

Ukrajinský prezident telefonoval kvůli vyšetřování havárie ukrajinského letadla íránskému prezidentovi Hassanu Rouhanimu. Ten mu slíbil, že ukrajinským expertům budou urychleně zpřístupněny všechny potřebné údaje k vyšetření případu. Dnes odpoledne bude Zelenskyj ještě vše telefonicky konzultovat s americkým ministrem zahraničí Mikem Popeem.

Na svém FB ukrajinský prezident pak napsal: „Verze zásahu letadla raketou není nevyloučená, ale zatím není ani potvrzená.“ Dále ve svém sdělení v ukrajinštině vyzval USA, Kanadu a Británii, aby předložily komisi důkazy pro vyšetření příčin katastrofy.

Názory na příčinu neštěstí se velice různí. Například američtí představitelé si myslí, že nejpravděpodobnější verzí je, že bylo letadlo se 176 cestujícími a posádkou zasaženo íránskou raketou, což se ale podle nich nestalo úmyslně.

Trosky zříceného ukrajinského letadla

Sestřelila ukrajinské letadlo raketa? Johnson i Trump prověřují znepokojivé informace

Agentura Reuters mluvila s pěti důvěryhodnými osobami. Tři Američané, jeden Evropan a jeden Kanaďan, kteří nechtěli být jmenováni, tvrdili, že první hodnocení katastrofy ze strany západních zpravodajských služeb popisuje technickou závadu a nikoli sestřelení raketou. Kanadský zdroj navíc uvedl, že existují důkazy o přehřátí jednoho z motorů.

Ukrajinský prezident raději vydal opatrné prohlášení o tom, že jsme nyní zahlcení „četnými teoriemi a spekulacemi o tragédii. Je jasné, že všichni chceme vědět pravdu co nejdříve. V takových případech však rychlost nemusí pomoci pravdě. Vyčkejme aspoň na předběžnou zprávu vyšetřovací komise. Je zapotřebí trpělivosti, vytrvalosti a moudrosti.“

Po startu z teheránského letiště se ukrajinský Boeing 737-800 dostal do výšky téměř 2500 metrů, než došlo k náhlému zmizení údajů o letadle. Data služby FlightRadar 24 naznačují, že k havárii došlo do tří minut po vzletu. Podle bývalého ředitel FAA (agentura ministerstva dopravy USA) Michaela Goldfarba jsou ztracená data „velmi neobvyklá“ a mohla by naznačovat „katastrofický“ incident.

Dopravní letadlo by mělo být schopno létat i v případě selhání jednoho z motorů, což znamená, že piloti mají obvykle čas na komunikaci a opětnou kontrolu nad řízením letadla.

reklama

reklama