Ukrajinský střet kvůli neonacistům

V českém mediálním mainstreamu se již stalo dobrým zvykem, že se každá kritika působnosti neonacistů (či ultrapravicových radikálů) na Ukrajině hodí do koše s odkazem na ruskou propagandu.
ukrajinská ultrapravicová organizace C14 foto NK org
ukrajinská ultrapravicová organizace C14 foto NK org

reklama

Když náhodou s touto kritikou přijde někdo jiný, třeba Amnesty International ve své únorové zprávě, všichni to přejdou cudným mlčením.

Události posledních týdnů však ukazují, že ve vyhrocené předvolební době dochází ke zneužívání ultrapravicových bojůvek v politickém boji na Ukrajině. V tomto konkrétním případě ve sporu mezi ukrajinskou tajnou službou SBU a ministrem vnitra Arsenijem Avakovem a jemu podřízenými složkami policie. Ten o tom poskytl interview vydání The Babel.

V únoru radikálové ze skupiny C14 (napojeni na vládní politické hnutí Svoboda) uspořádali demonstraci, na níž požadovali odstoupení ministra vnitra Avakova a čistky v policii. Záminkou bylo táhnoucí se vyšetřování surové vraždy úřednice a aktivistky Kateriny Hanzjuk ze strany Julie Tymošenkové Baťkivština. K údivu pana ministra radikálové úzce spolupracovali s agenty SBU a tato kooperace proti konkurenčnímu silovému rezortu se neomezovala jen na zmíněnou demonstraci.

Politickému hnutí Svoboda, pod nějž radikální skupina C14 jako jeho mládežnická odnož patří, v koaliční vládě spravuje čtyři rezorty, včetně ministerstva obrany. Zmíněná zpráva Amnesty International kritizuje ukrajinskou vládu za systematické porušování lidských práv, represe a podněcování aktivit ultrapravicových skupin, které páchají násilné akce proti opozici. To vše doprovází nečinnost policie. Nejde tedy o činnost extrémistů, ale o součást oficiální vládní politiky.

Vůbec nelze pochybovat o tom, že žádná z výše uvedených informací nedonutí ani tzv. Demokratický blok (včetně Pirátů) ani veřejnoprávní média, aby ustoupily od své mantry, že varování před hrozbou neonacismu na Ukrajině je pouhá ruská propaganda. Konec konců i náš ministr zahraničí tvrdí, že jde o vnitřní záležitosti státu, který nedávno navštívil. Politika dvojího metru se však většinou obrací proti svým vlastním tvůrcům.

Jaroslav Bašta, bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině

reklama

reklama