Uletělo vám letadlo bez vašeho přičinění? Víme, jak dostat peníze zpět

Máte zaplacené letenky i dovolenou a v momentě vám cestu na letiště překazí třetí osoba. Nabourá před vámi nebo třeba způsobí dopravní kolaps. Najednou je pro vás nereálné se na letiště dostat. Tím končí plánovaná dovolená a začíná hašteření o peníze. Máte nárok na škodu?
Komplikace s příjezdem na letiště jsou často způsobené třetí osobou
Komplikace s příjezdem na letiště jsou často způsobené třetí osobou
foto: pixabay.com

reklama

Vymáhat peníze za způsobené škody je náročné. Letecká společnost za vaše problémy na cestě nemůže. Je tedy důležité si předem přečíst podmínky každého dopravce. Ať už je to přeprava vlakem, autobusem nebo letadlem. „Je také zapotřebí si zkontrolovat přepravní podmínky. I to, jakým způsobem je tam uvedena odpovědnost za zpoždění,“ uvedl právník J. K.  

„Není reálné vymáhat kompenzaci po leteckých společnostech. Dopravce to nezapříčinil. Ten operuje let tak, jak má a není tam žádné zavinění na jeho straně. Člověk se tam nedostal ze svého přičinění,“ uvedla společnost Click2Claim, která vyřizuje nároky za vzniklé škody. "Pokud by si člověk stál za tím, že chce situaci řešit soudně, měl by si uvědomit, že je velice obtížné dokázat, že se na letiště nemohl dopravit včas. Navíc je soudní proces finančně velice náročný," okomentovala situaci společnost.

„Člověk by si měl uvědomit, zda má smysl vymáhat peníze po třetí osobě. Aby pak neměl právníka, kterému také zaplatí a celá situace ho přijde ještě více draho. To by pak bylo vymáhání neefektivní,“ uvedl právník.

Pokud zaviní nehodu člověk, který je svéprávný a nese za vzniklou situaci odpovědnost, je pak reálné po něm chtít náhradu škody. Další možností, jak se nepříjemným situacím vyvarovat, je mít předem letenky pojištěny.

Štěstí přeje připraveným - jak je to s pojištěním?

Nejvýhodnější variantou je zvolit pojištění storna letenky. To je možné uzavřít nejpozději do dvou pracovních dnů od zakoupení. Dá se koupit online s letenkou nebo dodatečně. Pojištění se vztahuje na akutní onemocnění, úraz, hospitalizaci a další závažné důvody. Navíc se to týká škody způsobené trestným činem třetí osoby, a tak by se to týkalo i již zmíněných případů, píše na svých stránkách server letenky.com.

 

Kvůli zpoždění v Děčíně nestihla letadlo

Podobná situace se stala 30. července 2019, kdy měla Ellen Pražáková zaplacenou dovolenou a odlet. Na letiště jela vlakem, který měl ale několikahodinové zpoždění. To způsobil muž, který ráno na děčínském nádraží vylezl na sloup, aby se skryl před policií. Ti po něm pátrali, protože utekl z léčebny. Vlak s Ellen stál mimo nádraží, a tak cestující nemohli ani najít jinou alternativu, jak se dostat na letiště. Ona o letenky i dovolenou přišla. Od Českých drah může zpětně žádat pouze polovinu ceny jízdenky, uvedla ČTK. 

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Muž narušil provoz vlaků na nádraží v Děčíně (VELKÉ ZPRÁVY 30. 7. 2019)

„Pokud by tato paní měla doklad od Českých drah o zpoždění a kvůli tomu neodcestovala na dovolenou, bylo by možné z pojištění storna uhradit případnou škodu, která by jí vznikla tím, že neodcestovala na dovolenou,“ tak se k situaci vyjádřil tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa.

reklama

reklama