Umělá inteligence jako vynálezce? Patentový úřad EU zatím řekl ne

Patentový úřad Evropské unie v novém rozhodnutí zamítnul dvě patentové přihlášky podané jménem programů umělé inteligence (AI). Úřad tak dal najevo, že jako právoplatní vynálezci mohou být zatím uznáni pouze lidé. Informoval o tom server Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Oba dva vynálezy vznikly v rámci multidisciplinárního výzkumného projektu organizovaného na University of Surrey ve Velké Británii. Vědci během výzkumu využili umělou inteligenci (AI) nazvanou DABUS.

Dva nové unikátní nápady z dílny AI

Umělá inteligence vytvořila dva unikátní, použitelné nápady, které byly předloženy patentovému úřadu: první se týkal nového nápojového obalu a druhý signálního zařízení, jež má pomoci hledat a lokalizovat cíl záchranným týmům.

Patentový úřad EU nicméně obě podané přihlášky odmítl „z důvodu, že nesplňují požadavky EPC - vynálezce uvedený v přihlášce musí být člověk a ne stroj“.

Ilustrační foto: symfonický orchestr

Umělá inteligence dokončuje Beethovenovu Desátou symfonii. Představena má být příští rok na skladatelovo výročí

Zainteresovaný vědec Ryan Abbott s rozhodnutím silně nesouhlasí. Podle něj je odmítnutí připsání vlastnictví vynálezu z důvodu absence lidského vynálezce nejen zastaralým způsobem myšlení, ale hlavní překážkou, která bude „stát v cestě nové éře velkolepého lidského úsilí“.

Kredit připsat umělé inteligenci, práva na nakládání jejímu vlastníkovi

Ryan Abbott již dříve uvedl, že je nevhodné připisovat patentové vlastnictví vynálezu umělé inteligence komukoliv jinému než jí samotné. „Pokud něco naučím svého Ph.D. studenta a on dospěje k finální komplexní myšlence, nečiní to ze mě vynálezce jeho patentu, a stejně tak by to nemělo být se strojem,“ uvedl už na podzim minulého roku.

Podle Abbotta by bylo nejlepším přístupem připsání patentu umělé inteligenci coby vynálezci a poté připsat licenci pro rozhodování o patentu a čerpání výhod z něj lidskému vlastníkovi této umělé inteligence.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!