„Umělý nos“ brzy pošle psy hledající narkotika a výbušniny do výslužby

Prototyp umělého nosu zveřejnili dánští vědci. Dokáže rozeznat nejen narkotika a výbušniny, ale také kvalitu vína či kávy.
Psi, kteří hledají narkotika, už brzy půjdou na odpočinek.
Psi, kteří hledají narkotika, už brzy půjdou na odpočinek.

reklama

Už dávno se ví, že psi mají oproti lidem obrovskou schopnost rozlišit jednotlivé pachy. Proto jsou využíváni při hlednání drog nebo výbušnin. Ale například výbušniny v malých dávkách ne vždy stoprocentně rozeznají. To by se ale mohlo v blízké budoucnosti změnit.

Vědci z Dánské technické univerzity (DTU) vyvinuli prototypové zařízení, které je potenciálně schopné nahradit psy vyškolené pro hledání drog a výbušnin. Jejich „umělý nos“ pracuje na základě kolorimetrie neboli metody stanovení koncentrace zkoumané látky. Přístroj zkoumá složení vzduchu v uzavřeném prostoru a zobrazuje výsledek ve formě barevného spektra. Změnu složení molekul ve vzduchu zaznamenává navíc každých 15 sekund.
Dánští vědci získali dobré výsledky nejen ve studiu složení vzduchu v malém prostoru - v kufru nebo tašce, ale také ve standardním přepravním kontejneru, uvnitř kterého může být nebezpečný  kontraband.

Na letištích zatím mají pouze přístroje, které potřebují ke své činnosti alespoň minimální vzorek hledané látky. To nový „umělý nos“ nepotřebuje.

V budoucnu tedy pomocí techniky tzv. kolorimetrického snímání budeme moci detekovat nejen výbušniny a narkotika, ale například i zralost sýra, zkažené maso a ryby, nebo kvalitu vína či kávy.

reklama

reklama