Umírají ti, kteří pomáhali budovat svobodnou Evropu! Unijní úřady zaspaly! Europoslanci spílali před poloprázdným plénem

Poněkud netradiční bylo čtvrteční mimořádné plenární zasedání Evropského parlamentu. V plénu totiž seděli pouze šéfové jednotlivých politických frakcí. Někteří neváhali i s hodně drsnou kritikou postupů Evropské unie při pandemii koronaviru. Například zástupce Španělska přirovnal situaci k peklu. Na zasedání pronesla své prohlášení i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Evropský parlament
Evropský parlament
Evropský parlament

reklama

Prezident Evropského parlamentu David Sassoli zahájil mimořádné plenární zasedání kvůli pandemii koronaviru informací, že jeden z pracovníků EP prohrál svůj boj s tímto neviditelným nepřítelem.

„Rodině mladého Jean-Carla patří naše upřímná soustrast, stejně jako patří všem rodinám, které ztratily své blízké kvůli této epidemii. Chci věnovat vzpomínku všem těm, kteří každý den odvážně s tímto virem bojují s odhodláním – především myslím na nemocné a na zdravotnický personál, který neúnavně v celé Evropě pracuje,“ řekl. Poděkoval i všem evropským občanům, kteří disciplinovaně dodržují všechna opatření.

Předsedkyně Evropské komise kritizovala členské státy za uzavření hranic

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že jsme byli svědky toho, jak virus, který byl na druhém konci světa, ze dne na den změnil způsob našeho života. „Naše ulice se vyprázdnily, dveře se zavřely a přešli jsme z každodenní běžné rutiny do boje o život. Byli jsme svědky toho, jak křehké jsou naše životy a viděli jsme tragédii, která probíhá v celé Evropě. Před několika týdny jsme si to ještě nedovedli představit,“ upřesnila.

Poděkovala učitelům, prodavačům, řidičům kamionů, popelářům a dalším, díky kterým Evropa i v této situaci dále funguje. Každý má podle ní teď podstatnou roli v tom, aby se růst počtu nakažených zpomalil. Nicméně ve chvílích, kdy podle ní měla Evropa ukázat svou jednotu, řada údajně reagovala pouze sama za sebe. Jako příklad uvedla zadržení zásob pro zdravotníky na hranicích. Vadilo jí i opatření některých členských států, které uzavřely své hranice, aby předešly dalšímu šíření nového koronaviru. Podle von der Leyenové je pandemie velký test základů Evropské unie.

Španělský europoslanec Pons přirovnal situaci k peklu

Španělský europoslanec González Pons (Evropská lidová strana) za všechna opatření Evropské komise poděkoval. Lidé ve Španělsku, Itálii či Francii podle něj místo kritiky vlastní vlády kritizují tu evropskou. „Žádný ze členských států nepožádal Evropskou komisi, aby jednala více. Na krizi jsme reagovali 27 způsoby – 50, pokud vezmu v potaz i jednotlivé regiony, jako by se virus zastavil před jakoukoli hranicí. Zde neselhává Evropa, ale solidarita jednotlivých států,“ upozornil s tím, že právě solidarita může být tou klíčovou, když ještě není jasný vývoj pandemie v průběhu roku.

Upozornil, že momentálně ve Španělsku je už více obětí, než v mnohonásobně lidnatější Číně a momentální situaci přirovnal k peklu. „Nejvíce v této pandemii trpí generace zakladatelů Evropy, lidé, kteří po válce Evropu vybudovali, kteří vybudovali evropskou ekonomiku. Generace, díky které máme veřejné vzdělávání a zdravotnictví. Která pomohla vybudovat svobodné Řecko, Španělsko a Portugalsko. Která strhla Berlínskou zeď. Právě tato generace je největší obětí viru a minimálně si tito lidé zaslouží, aby Evropa stála po jejich boku v okamžiku, kdy to potřebují,“ upřesnil.

Francouzský europoslanec Bay: Váhali jste s porušením schengenského principu

Opačného názoru byl francouzský europoslanec Nicolas Bay (skupina Identita a demokracie): „Brusel již od prosince, kdy se objevily první zprávy o tomto viru, neustále situaci podceňoval. Paní předsedkyně uvedla, že Evropská unie situaci podcenila – to se vám povedl krásný eufemismus. Evropa v podstatě nikdy neměla nezbytné zdravotnické produkty, neměla testy, neměla masky, tak, aby později mohla čelit této chorobě,“ upozornil s tím, že 80 % aktivních látek z léků se vyrábí v Číně.

Chybné podle něj bylo i dlouhé váhání ve vydání zákazu letů z prvního ohniska nákazy – tedy z Číny - i „s porušením toho svatého schengenského principu“. „Viry sice pasy nemají, ale občané ano a právě lidé mohli jezdit mezi jednotlivými členskými státy,“ uvedl a dodal, že předsedkyně EK ještě 13. března kritizovali ty, uzavřeli své hranice. „Vy jste zcela zapomněli na základní zásadu obezřetnosti a tím komise ohrozila Evropany,“ doplnil. Dle jeho názoru se tak musely se situací vypořádat státy samostatně.

„Pomohly nám jiné země – Rusko, Švýcarsko, Čína – ty pomohly Itálii a Španělsku daleko více, než Evropská unie,“ uzavřel.

Na celý záznam rozpravy pléna Evropského parlamentu se můžete podívat zde:

reklama

reklama