Unikátní objev: V Praze se našla brána a hradby ze 13. století

Praha má další unikátní historickou památku. Našli ji dělníci při opravě bytového domu, když vykopali kus hradebního opevnění a bránu ze 13. století. Objevy jsou navíc ve velmi dobrém stavu. Vidět památku na vlastní oči bude složité, ale můžete se na ni podívat v naší reportáži.
12. 9. 2017 ZPRÁVY: V CENTRU PRAHY SE NAŠLA BRÁNA A HRADBY ZE 13. STOLETÍ
12. 9. 2017 ZPRÁVY: V CENTRU PRAHY SE NAŠLA BRÁNA A HRADBY ZE 13. STOLETÍ

Měla to být klasická rekonstrukce bytového domu v historickém centru Prahy. To, co ale dělníci našli ve sklepeních domu Na Kocandě v Křižovnické ulici, je zaskočilo. Při sklepních opravách narazili v červnu na hradby – a ne ledajaké. Bylo to celkem 26 metrů historických hradeb ze 13. století, které teď archeologové vykopali. A nejen to.

„Takovou třešní, bych to nazval, v té hradbě se našel i pozůstatek brány, kterou nazýváme Svatého Valentýna,“ prozradil televizi Prima Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu v Praze.

Dům Na Kocandě
Dům Na Kocandě
FTV Prima

V domě Na Kocandě se narodil i nositel Nobelovy ceny za chemii Jaroslav Heyrovský. V posledních letech ale dům chátral a obývali ho především bezdomovci. O tom, co se skrývá ve sklepení této stavby, však nikdo neměl ani tušení.

„Je skutečně třeba považovat nález za unikát. Nejenom tím, že to potvrzuje stopu té brány, ale že tam je dochován i kamenný článek. Takových článků, které jsou dochovány v původní situaci, není mnoho,“ vysvětluje Šefců.

Články jsou boční pilíře brány. Velkým překvapením bylo, že se na nich i po staletí dochovaly oděrky od kol povozů, které těmito místy v té době projížděly. Samotné hradby ve 13. století ohraničovaly město, jehož podobu si nyní umíme jen stěží představit.

Takto ve 13. století vypadala část prahy zvaná Havelské město
Takto ve 13. století vypadala část prahy zvaná Havelské město
FTV Prima

„To město bylo poměrně velké, mohlo mít 20, možná 15–20 tisíc obyvatel. Bylo to město už z velké části kamenné. Po roce 1230 bylo za krále Václava I. obehnáno mohutným kamenným opevněním,“ přiblížil podobu středověké Prahy historik Václav Ledvinka.

Pokud vás láká vidět část vykopaného opevnění na vlastní oči, musíme vás bohužel zklamat. Nachází se totiž v soukromém domě a větší pohyb osob by mohl obtěžovat nájemníky nebo tyto historické památky poničit. Dovnitř se tak veřejnost dostane jen výjimečně.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama