Unikátní pokus zoo o záchranu ohroženého nosorožce

O záchranu vymírajícího severního bílého nosorožce se snaží v Zoo ve Dvoře Králové. Na světě už jen 3 žijící zástupci tohoto druhu. Mládě už na svět nemůže přijít přirozenou cestou. Zoo tak pracuje na složitém pokusu o umělé oplodnění samic.
20. 01. 2017 ZPRÁVY: UNIKÁTNÍ POKUS ZOO O ZÁCHRANU OHROŽENÉHO NOSOROŽCE
20. 01. 2017 ZPRÁVY: UNIKÁTNÍ POKUS ZOO O ZÁCHRANU OHROŽENÉHO NOSOROŽCE

reklama

„Situace se severními nosorožci se zhoršila v posledních letech tak, že zůstali poslední 3 jedinci na planetě a to jsou ti naši 3 nosorožci v keňské rezervaci Olpegeta,“ řekl pro FTV Prima ředitel Zoo Dvůr Králové nad Labem Přemysl Rabas.

Těmi jsou samice Fatusnajin a 44letý samec Sudán. Všichni jsou příbuzní. Královédvorská zoo je tak jediným místem, kde se podařilo v minulosti přivést na svět mládě severního nosorožce přirozenou cestou. Teď už to není možné.

„Zdravotní stav těch samic a zároveň i věk posledního samce, už neumožňují přirozenou reprodukci, tak se nabízí možnost reprodukce asistované,“ dodává Rabas.

ilustrační foto

Labutí roboti? Ano! V Singapuru kontrolují kvalitu vody

Poslední šancí nosorožců je tak mezinárodní tým vědců pod vedením odborníků ze Dvora Králové, který se pokusí o operaci, kterou u nosorožců ještě nikdo nezkoušel.

„Že by se nám podařilo odebrat vajíčka od posledních žijících samic v Keni. Tato vajíčka bychom přepravili do Evropy, v evropské laboratoři bychom je oplodnili, tady by vzniklo embryo. To by se potom zpátky vzalo do Keni a v Keni by se vložila do těla náhradní matky, která by byla od blízce příbuzného nosorožce jižního,“ uvedl vedoucí odboru komunikace a mezinárodních projektů zoo Jan Stejskal.

Všechny kroky a postupy jsou vyvíjený speciálně pro tuto záchranu a budou jedinečné. Dokonce i nástroje se musejí vyrábět na míru. Genetický materiál od samců uchovávají vědci zmražený v Evropě a nesmějí jim plýtvat. Nemají totiž vůbec jistotu, že se jim umělé oplodnění vajíčka podaří.

České mozky se utkají v nápadech na využití odpadů

Jak znovu využít odpad? České mozky se utkají v nápadech na jeho recyklaci

„Pokud se nám vajíčko podaří odebrat v Keni, tak bychom ho měli dostat do Evropy do 24 hodin,“ dodává Stejskal.

Jestli se unikátní operace podaří, by mělo být jasnější v několika nadcházejících měsících. 

reklama

reklama