Únor 1948: Komunistický převrat si připomenou lidé na pietních akcí či demonstrací

70. výročí komunistického převratu z roku 1948 si dnes připomenou lidé na řadě míst České republiky. Při takzvaném Vítězném únoru se moci v Československu ujal totalitní režim s vládou jediné strany. Komunistický převrat si připomenou občané například demonstrací na Václavském náměstí nebo při mši za kněze Josefa Toufara, jenž byl jednou z obětí komunistického režimu.
25. výročí pádu komunismu u nás - místo památníku Jana Palacha
25. výročí pádu komunismu u nás - místo památníku Jana Palacha
Chmee2

reklama

Občané si události tzv. Vítězného února 1948 mohou připomenout právě nyní, když se připojí k účastníkům pietního aktu v pražské Nerudově ulici, kde si lidé připomenou pochod studentů, kteří šli 25. února 1948 podpořit tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše, aby nepodlehl komunistickým požadavkům. Poté se průvod přesune na Hradčanské náměstí, kde položí věnce k soše prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

Dnešní akce se konají v rámci festivalu proti totalitě Mene Tekel. Součástí festivalu je i udílení cen Dáma české kultury a Rytíř české kultury. Oceněni budou tvůrci, jejichž umělecká cesta byla násilně přerušena totalitní mocí nebo byli perzekvováni či zbaveni občanských práv a svobod v totalitních režimech za to, že se nechtěli vzdát svých mravních postojů.

Gottwald a Stalin - ikony československého komunismu

Výročí: 17. února 1948 vyzvala KSČ pracující lid k ostražitosti a připravenosti zasáhnout proti reakci

Další demonstrace, tentokrát za svobodu a svobodné podnikání, pak bude v odpoledních hodinách na Václavském náměstí. Akci pořádají zástupci podnikatelských sdružení, zástupci občanských iniciativ, některých politických stran a Konfederace politických vězňů.

Ale události kolem února 1948 si nebude připomínat jen Praha. Akce jsou naplánované také v Brně nebo Liberci a na Havlíčkobrodsku. 

Autor: Markéta Škorňová, ČTK

reklama

reklama