Únos mého syna je sprostá lež, a já to dokážu! Andrej Babiš tvrdí, že z něho novináři dělají zrůdu

Premiér Andrej Babiš se na tiskové konferenci poprvé od návratu ze zahraničí vyjádřil ke kauze údajného únosu svého syna. Zopakoval, že „nemá žádný problém", a novináře z Televize Seznam opětovně nazval sprosťáky. „Novináři ze mne dělají zrůdu a zneužívají moje děti,“ řekl.
Andrej Babiš
Andrej Babiš

reklama

„Velice rád bych se vyjádřil ke kauze, která si myslím, že je velice pečlivě organizovaná a připravovaná," zahájil premiér Andrej Babiš před novináři své středeční prohlášení ohledně kauzy, která by mohla ve svém důsledku vést k pádu současné vlády.

„Návštěva novinářů, kteří bez avíza navštívili mojí bývalou manželku a mého syna, proběhla 16. října 2018. Dnes máme 14. listopadu, tak je otázka, proč to někdo organizuje když já jsem v zahraničí, když se blíží 17. listopad, kdy se zase připravujou demonstrace. Proč vlastně neřekne, že policie prověřovala únosa Babišova syna, a závěry vyšetřování podezření nepotvrdily? 30. května 2018," ptal se řečnicky Andrej Babiš zpoza svého pultu.

Pozor, přijde pád vlády! 

Podle jeho slov policie již k případu poskytla jasné vyjádření. A to znělo tak, že k žádnému únosu nedošlo. „Mého syna nikdo neunesl," dodal s tím, že jeho syn se skutečně vyskytoval na Ukrajině i na Krymu, a že svá tvrzení může doložit i množstvím fotodokumentace, díky níž je schopen tyto „sprosté a odporné" lži vyvrátit.

Premiér Babiš také ve své řeči zalitoval, že podle něho lživé informace převzala od Televize Seznam i další česká a zahraniční média. Premiér dále uvedl, že 17. listopadu 2015 mu volala policie ČR s tím, že našla jeho syna v autě na dálnici D1. Vzhledem k psychickému stavu, v jakém byl, jej předala zdravotníkům, a ti ho převezli na psychiatrickou kliniku, říká Andrej Babiš.

Přiznal, že na jeho vlastní žádost byl Andrej Babiš mladší přemístěn posléze do Národního ústavu pro duševní zdraví, kde se také seznámil s lékařkou Ditou Protopopovou. Ta později zpracovávala odbornou zprávu o zdravotním stavu Andreje Babiše mladšího, zatímco zastávala vysokou funkci v Babišově hnutí ANO. Na post zastupitelky Prahy 8 včera rezignovala. „Všechny další konstrukce, které tady někdo šíří, jsou znovu lež," pokračoval premiér ve vysvětlování.

Všechno se dozvíte

Policie podle něho navíc věděla, že Andrej Babiš mladší se nachází u své matky ve Švýcarsku, reportéři Televize Seznam tak prý nemuseli po jeho synovi pátrat. Podotkl také, že je otázka, kde vlastně „ti novináři vzali tu adresu", a že to může být také důkaz, že "ze živého spisu a případu unikají informace".

„A proč? Protože se tady vytváří obrovský připravený mediální tlak. Tito novináři obvolali všechny redakce, aby byly připravené, že přijde pád vlády," přesvědčoval premiér své posluchače. Stejně jako opoziční strany se podle něho podílejí tito lidé na hyenismu.

Čapí hnízdo

ONLINE: Premiérův syn tvrdí, že byl kvůli Čapímu hnízdu unesen na Krym. Je psychicky nemocný, řekl Babiš

Novináři podle něho zneužili indispozice jeho syna, který trpí schizofrenií - nemocí, kterou si autoři reportáže prý předem dobře nastudovali. Vyslovil také domněnku, že akci připravovala rozvědka, nebo její bývalí členové. Andrej Babiš obviňuje novináře, že natáčeli bez svolení hlavních aktérů kauzy, a jejich tvrzení posléze zneužili ve svůj prospěch.

Jeden z autorů reportáže Jiří Kubík pro ČT přitom již v úterý uvedl, že Andrej Babiš mladší naopak věděl, že poskytuje informace novinářům, i že budou použity v reportáži, která bude zveřejněna po jejich návratu do ČR. Andrej Babiš Jiřího Kubíka a Sabinu Slonkovou označil za sprosťáky, kteří zpochybňují zdravotní stav jeho dětí a dělají z něho zrůdu.Více informací ke kauze slíbil na odchodu na neděli.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!