Úřady odmítají nechat řidiče, kterého zastavili policisté v civilu s pistolí v ruce, nahlédnout do spisu

Případ, kdy dva policisté v civilu dost nevybíravým způsobem zastavili řidiče v Plzni, má pokračování. Dvojici vysoce postavených policistů už sice vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), jenže ta podle advokáta brání řidiči nahlédnout do vyšetřovacího spisu.
13. 12. 2017 KRIMI: ÚŘADY ODMÍTAJÍ NECHAT ŘIDIČE NAHLÉDNOUT DO SPISU K PŘÍPADU
13. 12. 2017 KRIMI: ÚŘADY ODMÍTAJÍ NECHAT ŘIDIČE NAHLÉDNOUT DO SPISU K PŘÍPADU

reklama

Incident se na jedné z rušných plzeňských křižovatek stal už před necelými třemi měsíci. Šéf tamní zásahovky společně se svým zástupcem s pistolí v ruce zastavili řidiče kvůli probliknutí dálkovými světly. Řidič si ale jednání policistů nenechal líbit a prostřednictvím svého právníka na ně podal trestní oznámení. Věc si následně převzala GIBS. Ta už se případu věnuje skoro tři měsíce. Jenže napadený řidič nemá o průběhu vyšetřování žádné informace.

„Už několikrát žádal GIBS a přímo i státního zástupce o možnost nahlížení do spisu. To jak policie, resp. GIBS, tak i státní zastupitelství odmítá, byť podle paragrafu 65 má můj klient jednoznačné právo,“ uvedl pro televizi Prima advokát řidiče Ronald Němec.

Kajínek ukazuje, čím by (hypoteticky?) zabíjel on.

Údajný řidič Kajínka před soudem vypověděl, že ho policie donutila ke křivé výpovědi

Úřady to podle advokáta zdůvodňují tím, že řidič komunikuje s médii a hrozí prý riziko, že by mohl vynášet informace. „To můj klient jednoznačně popírá a ve své podstatě to znamená to, že v současné době GIBS dělá z mého klienta pachatele a ne oběť,“ míní Němec.

Za nestandartní považuje situaci také další námi oslovený advokát. „Policie může v odůvodněných případech část spisu z nahlížení vyloučit, například jméno svědka, odposlech a podobně. Ale s tím, aby byl znepřístupněn celý spis, s tím jsem se za svou praxi ještě opravdu nesetkal,“ říká Jan Černý.

Řidič už si na postup úřadů stěžoval třikrát. Ve dvou případech ale byla jeho stížnost zamítnuta, ta třetí stále zůstává ležet na stole. GIBS přitom nemá žádný termín, do kterého by měla postup policistů prošetřit. Podle posledních informací zůstávají oba vysoce postavení policisté přeřazeni na místa, kde nepřijdou do styku s veřejností. Ten způsob, kterým policisté řidiče zastavili, potom GIBS prošetřuje kvůli podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby.

reklama

reklama