Urážka obětí! Nebereme nikomu nárok na názor. Hosté Partie řešili výrok poslance Grospiče, platy učitelů nebo rodičovský příspěvek

Jako první přišla na řadu otázka školství, navyšování mezd učitelů a připravovaná středeční stávka učitelů. V prvním tematickém bloku se hosté víceméně shodovali. Souhlasili, že se sliby mají dodržovat a že ministr školství Plaga dělá, podle nich, co může.
„Každopádně se mají dodržovat sliby,“ uvedl Rakušan, který dodal, že učitelům je slibováno neustále a že ho mrzí, že se stávka finálně otočí proti ministru Plagovi, který za nesplněné slibované navýšení učitelských platů nemůže. Rakušan vidí chybu spíše na ministerstvu financí. „Stávka je vždycky krajním prostředkem,“ uvedl s tím, že nicméně učitele chápe.
Oba hosté se shodli na správnosti dvousložkového učitelského platu, kdy tou jednou může hýbat ředitel, který má vhled do svého sboru a vidí, jak kdo pracuje, a podle toho ho náležitě ocenit.
Dále přišly na řadu třeba otázky rozpočtu, který byl schválen navzdory opoziční kritice deficitu, jehož výše činí 40 miliard, nebo církevních restitucí, u nichž hosté stáli na opačných názorových pólech.
Nejsilnější diskuzi však vyvolalo téma kontroverzního výroku místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče, který tento týden uvedl, že v roce 1968 se při vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v případě obětí jednalo „vesměs o oběti dopravních nehod“. KSČM se od tohoto prohlášení totiž nedistancovala.
„Naše politické prohlášení je jednoznačné. My nikomu nebereme právo na jeho názor, na jeho vyjádření. Oficiální názor KSČM je v této věci platný od roku 1998, kdy bylo stanovisko KSČM k srpnu 1968,“ a dodal v reakci na Rakušana, že KSČM je jiná politická strana než KSČ. Uvedl také, že útok na KSČM je trvalý a frontální. Dodal také, že výrok poslance byl médii posunut někam jinam a odkázal na celý inkriminovaný rozhovor, který strana zveřejnila na svém webu. Podle předsedy KSČM nebyla slova šťastná a on by je nepoužil. Na další dotazy týkající se jeho pohledu na tento výrok Vojtěch Filip kličkoval a případně se odkazoval na - jeho slovy skandální - výroky Pavla Novotného vůči poslanci KSČM Ondráčkovi.
„Já jsem ten rozhovor slyšel úplně celý. A jeden výrok se mi zaryl do paměti hluboce. A to, že se jednalo vesměs o oběti dopravních nehod. Vím, že je tam to slovíčko vesměs. Můžeme tady slovíčkařit. A já bych panu, nebo soudruhu, Grospičovi vzkázal dvě věci,“ reagoval Vít Rakušan, který už dříve uvedl na Twitteru: „Nezměnili se. Nezmění se. Jsou to stále oni. Původci zničených životů a zmařených nadějí. Komunisti.“
Poté se předseda STANu rozpovídal o tiskařském učni a studentovi z Kolína, kteří byli zabiti v důsledku vpádu vojsk do Československa. „Já bych soudruhu Grospičovi doporučil, ať koupí kytičku, jede na kolínský hřbitov, staví se za mnou, já mu ukážu, kde tihle chlapci mají ten hrob a tam ať se chvilku zamyslí o tom, co pronáší za slova do veřejného prostoru,“ doplnil.
„Až se jednou budete opravdu distancovat od té minulosti, tak právě přestanete takhle slovíčkařit a prostě uznáte ty viny, které komunistická strana napáchala. Potom jednou nahlas řeknete, že Milada Horáková prostě byla popravena a byla to justiční vražda,“ rozjel se Vít Rakušan a předsedovi KSČM ještě přečetl definici okupace v návaznosti na to, že měl Filip tento termín v nějakém jiném pořadu v souvislosti se srpnem 1968 sám interpretovat. „Přestaňte tohle zpochybňovat a potom vám uvěříme, že KSČM je jiná než KSČ.“
Na to reagoval předseda KSČM tím, že on a Miloslav Ransdorf vložili do památníku Milady Horákové vlastní prostředky. Vojtěch Filip sám vstup vojsk Varšavské smlouvy označil za násilný vstup, invazi, která ublížila Československu, a že to bylo ke škodě vývoje i pro komunistickou stranu.
„KSČM se nikdy nedistancovala od své minulosti, od své předchůdkyně KSČ,“ uvedl ještě Vít Rakušan. „Vždyť on uráží ty oběti.“
Poté se ještě hosté bavili o projednávaném navýšení rodičovského příspěvku, k jehož schválení doposud nedošlo, přičemž se vláda i opozice navzájem obviňují z obstrukcí. Opozice kritizovala ministryni Maláčovou za její páteční téměř hodinové představování tohoto zákona ve sněmovně. Naopak vládní strany kritizovaly opozici za to, že údajně nesouhlasila s prodloužením projednávání do pátečního večera tak, aby mohl být zákon schválen.
„Každopádně se to voličům nelíbí,“ uvedl Rakušan, ať jde prý o voliče jakékoliv strany. Jeho hnutí pak především odmítá, aby byl rodičovský příspěvek spojován s daňovým balíčkem a podmiňován jeho schválením, což z logiky věci není na sobě závislé. Pokud to vláda podle něj dává dohromady, tak brzdí schválení rodičovského příspěvku, na němž je napříč shoda, a vydírá sněmovnu.
Filip reagoval, že taktika pravice je průhledná jako sklo: „Budeme zdržovat tak dlouho, až budeme říkat, že vláda není schopna plnit vlastní programové prohlášení a budeme říkat, že vládne špatně,“ uvedl předseda KSČM. Oba se však na schválení navýšení rodičovského příspěvku shodli.