Úroda je kvůli suchu v ohrožení. Mák, ječmen a chmel někde rovnou zaorávají

Sucho podle zemědělců poznamená celou úrodu. Pro některé plodiny je ale devastující. Mák, ječmen nebo chmel už někde rovnou zaorávají. Buď nevyrostly vůbec, nebo je úroda tak špatná, že nemá cenu čekat dál. Škody budou podle pěstitelů obrovské.
8. 5. 2018 ZPRÁVY: ÚRODA PLODIN JE KVŮLI SUCHU V OHROŽENÍ
8. 5. 2018 ZPRÁVY: ÚRODA PLODIN JE KVŮLI SUCHU V OHROŽENÍ

reklama

Podle zemědělců z Kokor na Přerovsku je jasné, že mák už letos nezachrání. Pole proto budou muset zaorat. Škody na této plodině jsou prý minimálně pět milionů korun. V ohrožení je ale třeba i ječmen nebo chmel.

„Jarní ječmeny prostě jsou decimovány tím suchem. Oni neodnožují, začínají v některých místech žloutnout a přestávají vůbec vegetovat,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima předseda Zemědělského družstva Kokory Vladimír Lichnovský.

Zkamenělá rostlina

Česko má nejstarší suchozemskou rostlinu světa

Květen je pro zemědělce rozhodující měsíc

Například pan Marcaník pracuje v zemědělství už 40 let. Tak špatný začátek sezóny prý ještě nezažil. Přitom květen je pro agronomy nejdůležitější a rozhodující měsíc. Prognózy ale příznivé nejsou. „Spíš bychom měli počítat s tím, že ty výnosy nebudou tak, jak jsme předpokládali. Určitě toto počasí postihne veškerý plodiny,“ vysvětlil.

Souhlasí s ním i další i zemědělec Jiří Pavlíček. „Čekáme, až nějaká kapka spadne. Jinak zemědělci zapláčou nad výdělkem,“ doplnil. Na výnosech se podle zemědělců může projevit i opožděné setí. Kvůli dlouhé zimě totiž někteří zemědělci vyjeli do polí i o dva týdny později. Jak moc to může ovlivnit letošní úrodu, si ale zatím netroufají odhadnout. Rozhodující je prý počasí.

reklama

reklama