USA: Budeme pátrat po Putinově majetku. Rusové: Je to snaha o převrat hybridní válkou

Již v minulém roce v souvislosti s rozchodem jedné ze dvou Putinových dcer se mluvilo o Putinově majetku, neboť Jekatěrina Putinová (používající raději příjmení po babičce Tichonovová) měla za přítele Kirilla Šamalova, který vlastnil podíl v petrochemické firmě Sibur.
Vladimir Putin ilustrace
Vladimir Putin ilustrace

reklama

Tento vztah a přepočítávání petrodolarů se stalo po určitý čas jedním z mála možností, jak proniknout k možnému odhadu Putinova majetku. Vztah jeho dcery však skončil, Šamalov přišel o majetek a nebylo co přepočítávat. Před rokem s různými zprávami tohoto druhu přišla agentura Bloomberg.

Rusové si toto vše vysvětlují snahou o vytvoření jiného obrazu Vladimira Putina, než který je v současnosti Rusům prezentován a podnítit tím pokles jeho popularity, ne-li přímo převrat v Kremlu. Snahy zesílily zejména po roce 2014, po připojení Krymu k ruské federaci. Představitelé amerického Kongresu republikáni Elise Stefaniková a Valdes Demings nyní přichází s návrhem zákona, aby se zpravodajské služby USA zaměřily na zjištění rozsahu majetku Vladimira Putina. Mají se soustředit na jeho příjmy a síť Putinových tajných aktivit. Stefaniková ve vysvětlení návrhu píše: „Pracujeme s našimi spojenci na tom, abychom se postavili proti ruské agresi, vyšetřili a zastavili nelegální toky financování, které podnikají Putinovi bankéři a jeho přátelé.“

Na mušce má Putina ještě druhý návrh zákona pocházející od několika senátorů, který navrhuje řadu sankcí, mezi kterými je zejména zákaz pro americké investory, aby nakupovali akcie ruských společností. Podle navrhovatelů tak jednají o napomáhání nedovoleným a korupčním činnostem, přímo či nepřímo, a to jménem ruského prezidenta Vladimira Putina (viz).

Alexej Zubec z ruské Finanční fakulty (https://ria.ru/20190205/1550406716.html ) při Úřadu ruské vlády tvrdí, že USA neustále vymýšlí různé způsoby, jak změnit nasměrování ruské politiky a to je důvod, proč nyní začala akce kongresmanů a senátorů,  týkající se Putinova majetku. Předpokládají, že Putin a jeho přátelé mají nahromaděné miliardy jak v Rusku, tak i v zahraničí. V roce 2007 například přinesl deník The Guardian informaci o tom, že Putin má majetek v hodnotě 40 miliard dolarů.

Člen zahraničního výboru Rady ruské federace Oleg Morozov pro server Gazeta.ru uvedl, že americká akce je hybridní válkou proti Rusku a  „je jen psychologickým nátlakem na Putina a pokud si někdo myslí, že lze v Rusku zinscenovat převrat, i kdyby se sebevíc snažil, nepodaří se mu to.“

Co se týče Putinova majetku a příjmů, uvedl server Gazeta.ru, že podle prezidentské kanceláře měl Vladimir Putin v roce 2017 příjem 18,7 milionů rublů (kolem 280 tis.dolarů). Má vlastní byt, garážové stání, automobily GAZ M-21, Niva a přívěs Skif.

Poznámka: V souvislosti se vzájemným obviňováním z hybridní války promluvil dnes v Praze americký velvyslanec v Česku Stephen King u příležitosti oslav dvaceti let vstupu ČR do NATO. Ve své řeči neopomenul varování před hybridními hrozbami, mezi které zařadil kybernetické útoky, dezinformace i terorismus, které mají za cíl destabilizovat Západ a narušit jeho klíčové hodnoty. Byl to pro něj také důvod zmínit se o Rusku ve spojení s Putinem: „Putinův režim se snaží podkopat naši jednotu, naše demokratické procesy. Snaží se vměšovat do voleb v Evropě i ve Spojených státech.”

Mirko Radušević

reklama

reklama