USA končí v radě OSN pro lidská práva. Slouží vlastním zájmům, míní velvyslankyně Haleyová

Spojené státy oficiálně oznámily svůj odchod z rady OSN pro lidská práva (UNHCR). Podle tvrzení americké velvyslankyně při OSN Nikki Haleyové slouží jen svým zájmům a z lidských práv si prý Rada tropí jen posměch.
Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová
Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová
AP

reklama

Hlavním důvodem odchodu Spojených států má být podle americké velvyslankyně při OSN Nikki Haleyové to, že žádná jiná země neměla odvahu se přidat k jejich boji za proměnu „pokryteckého tělesa sloužícího vlastním zájmům“. Nicméně tento krok dle jejich slov neznamená zřeknutí se USA svých závazků vůči lidským právům.

Už v loňském roce kritizovala „zaujatost“ instituce vůči Izraeli. Po boku šéfa americké diplomacie Mika Pompeho ve středu zopakovala, že je Rada vůči židovskému státu zaujatá a neřídí se lidskými právy, ale politickou předpojatostí. „Podívejte se, kdo je členem Rady, a uvidíte strašlivou neúctu k lidským právům,“ upřesnila Haleyová s tím, že v ní zasedají zástupci Venezuely, Číny, Kuby nebo Demokratické republiky Kongo.

První setkání Kima s Trumpem

První setkání Kima s Trumpem: Dobrá nálada i podepsaná dohoda o spolupráci

USA ke konci roku opuští i z UNESCO

Je to vůbec poprvé ve dvanáctileté historii organizace, kdy se některý ze členských států rozhodl sám vystoupit. Faktem ale je, že například za prezidenta George Bushe mladšího Washington UNHCR tři roky bojkotoval.

Navíc USA pod Trumpovým vedením už stačilo odstoupit od pařížské klimatické dohody, oznámit konec svého působení v Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) nebo se vymanit z jaderné dohody s Íránem.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!