USA mají plán pro případ úmrtí severokorejského vůdce

Podle Fox News má Bílý dům připravený podrobný plán pro nejkrajnější variantu osudu severokorejského vůdce Kim Čong-una. USA očekávají, že dojde k humanitární krizi masových rozměrů, na kterou bude třeba reagovat.
Kim Čon-un se často objevuje mezi vojáky
Kim Čon-un se často objevuje mezi vojáky
foto AP

reklama

Šestatřicetiletý Kim Čong-un se 15. dubna neobjevil na tradičních oslavách narozenin svého dědečka, zakladatele KLDR Kim Ir-sena, a od té doby se spekuluje o jeho zdravotním stavu.

Web DailyNK, který pravidelně podává informace o dění v Severní Koreji a jeho redakce sídlí v Soulu, uvedl, že severokorejský vůdce 12. dubna podstoupil operaci srdce a nadále se zotavuje z procedury ve vile mimo Pchjongjang. Deník ale upozorňuje na možnost, že absence vůdce na veřejnosti si někteří vysvětlují jako jeho obavy z nákazy COVID-19.

Zdroj zpravodajství Fox News uvedl, že i přes protichůdné zprávy americká vláda připravuje plány pro případ jeho úmrtí.

Kim Čong-il a Trump

Severní Korea: Američané se tváří přátelsky a jednají nepřátelsky

Web Fox News popsal, že se v plánech mluví o možné kritické situaci v Severní Koreji, kdy zde může dojít k humanitární krizi, která by postihla miliony lidí. Ti by měli čelit hladu a v důsledku toho by došlo k masovému vtrhnutí do Číny. V amerických plánech má být také uvedeno, že je nutné se spolehnout na Čínu, která by měla jako sousední země zasáhnout a napomoci řídit situaci uvnitř Severní Koreje. USA hodlají poskytnout humanitární pomoc, ale musí se spolehnout na logistickou podporu Číny.

Na rozdíl od USA zůstává Jižní Korea, co se týče zpráv o zdravotním stavu Kim Čon-una, velmi rezervovaná. Jihokorejská zpravodajská agentura cituje názor tamější vlády, že „v Severní Koreji nebyla zaznamenána žádná neobvyklá aktivita, která by naznačovala vážné problémy se zdravím vůdce Kim Čong-una“.

Mluvčí jihokorejské vlády Kang Minseok řekl: „Nebyly pozorovány žádné zvláštní činnosti, třeba krizová ostraha Korejské strany práce, armády a kabinetu. Zdá se, že předseda Kim je v normálním stavu.“

Podle webu Fox News však má americká vláda na věc vlastní názor: „Bílý dům si je vědom zpráv o zdraví Kima, ale ty stále nebyly potvrzeny.“ Web zároveň poznamenává, že během posledního summitu Trumpa a Kim Čong-una si přítomní povšimli neobvykle těžkého dýchání severokorejského vůdce.

Americká média také spekulují o situaci po smrti Kim Čong-una. Usuzují, že dalším vůdcem by se mohla stát jeho mladší sestra Kim Jo-čong, a to alespoň na přechodné období. Jiní věří, že v Severní Koreji by mohlo vládnout kolektivní vedení elit vládnoucích stran podobné poststalinskému Sovětskému svazu.


 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!