USA měly 10 let na přípravu, já nemám ani přístup ke spisům, uvedl Assange u soudu při žádosti o posun termínu procesu o vydání

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se včera objevil u londýnského soudu, aby si vyslechl, že oddálení jeho slyšení, které má v únoru rozhodnout o jeho vydání či nevydání do USA, není možné, informovala zahraniční média. Assange a jeho právní tým žádal několikaměsíční oddálení soudního slyšení z důvodu složitosti případu a toho, že dlouhou dobu neměl žádný přístup ke svým materiálům, spisům i k samotnému počítači.
Ilustrační foto: Julian Assange
Ilustrační foto: Julian Assange
@ValentinaFlex / Twitter

reklama

Právní tým ve Velké Británii vězněného Australana požadoval více času na shromáždění a předložení důkazů a odložení soudního slyšení ohledně jeho vydání do USA. Zástupci Juliana Assange žádali podle agentury Reuters tříměsíční odklad a argumentovali komplexností případu. Tvrdili také, že proti němu vznesená obvinění jsou politicky motivovaná.

Soudní řízení proběhne koncem února

Očekávané soudní řízení tak bude zahájeno 25. února příštího roku. Na dotaz soudkyně, zda rozumí tomu, co se u soudu děje, odpověděl Assange podle deníku The Guardian, že úplně ne. „Nedokážu úplně jasně myslet. Nerozumím, jak je to spravedlivé. Tato supervelmoc měla 10 let na to připravit se na tento případ a já nemám ani přístup k mým dokumentům. Tam, kde jsem, je pro mě obtížné cokoliv dělat a tito lidé mají neomezené zdroje,“ uvedl.

„Říkají, že novináři a whistlebloweři jsou nepřátelé lidí. Mají neférovou výhodu v nakládání s dokumenty. Znají můj vnitřní život od mého psychologa. Kradou DNA mých dětí. To, co se tu děje, není spravedlivé.“

John Pilger při proslovu na podporu Juliana Assange

Buď opatrný, nebo i ty skončíš v americkém pekle. Chtějí nás vyděsit k mlčenlivosti. Uznávaný novinář ke kauze „Assange a WikiLeaks“

Za zveřejňování tajných dokumentů až 175 let vězení

Osmačtyřicetiletý Assange čelí vydání do USA v souvislosti s jeho rolí ve zveřejňování tajných dokumentů na svém webu WikiLeaks, za což ho Američané viní ze špionáže. Pokud by byl Assange vydán, tak mu v případě následného usvědčení hrozí v USA až 175 let vězení.

Mezi podporovateli, kteří dorazili včera k soudu, byli například bývalý londýnský starosta Ken Livingstone nebo australský novinář a dokumentarista John Pilger. Německá poslankyně Heike Hänselová zopakovala varování Amnesty International a varovala před bezútěšnou budoucností novinářů zveřejňujících pravdivé informace v rozporu se zájmy USA.

Buď opatrný, novináři, nebo i ty skončíš v americkém pekle!

Podobně se dříve vyjádřil právě třeba John Pilger, když uvedl: „Nikdy dříve v mé novinářské kariéře jsem nezaznamenal takový útok na naši nejzákladnější svobodu – publikovat a vědět. Poselství toho všeho je hlasité a jasné: buď opatrný, nebo i ty skončíš v americkém pekle! Novinařina není v USA zločin, zatím ne. A pokud bude Julian vydán a usvědčen, stane se zločincem novinář, který dělá svou práci a říká lidem, co vláda dělá za jejich zády.“

Assangeův server WikiLeaks publikoval tisíce materiálů získaných od nejrůznějších zdrojů, v nichž odhaloval mimo jiné rozsah státního dohledu v západních zemích nebo bezprecedentní chování amerických vojáků na Středním východě, které často hraničilo až s válečnými zločiny.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!