USA od roku 2012 sondují ruskou energetiku. Chtějí potopit Rusko do temnoty a ochromit armádu. Prozrazení úmyslů Trumpa rozčílilo

Američané eskalují své útoky na ruskou počítačovou energetickou síť - pod tímto titulkem vyšel článek v americkém deníku New York Times, ne právě nakloněném Donaldu Trampovi. Nesmírně to amerického prezidenta rozčílilo.
studená kybernetická válka ilustrace
studená kybernetická válka ilustrace

reklama

Deník píše o tom, že USA zintenzivnily hackerské útoky na ruskou energetickou síť s úmyslem varovat ruského prezidenta Vladimira Putina, aby si s USA nezahrával. Podle listu je to ukázka, jak Trampovy instituce nasazují agresivnější politiku. Několik amerických kybernetických útoků je odpovědí na ruské hackerské útoky v roce 2018, kdy Rusko bylo obviněno o pokus ovlivňování amerických voleb. Stalo se tak po dlouhé době, kdy americká zpravodajská služba FBI varovala, že Rusko nasadilo do americké sítě malware s možností zasáhnout funkce amerických elektráren, ropovodů, plynovodů nebo dodávek vody v případném možném konfliktu se Spojenými státy.

Vše to naznačuje možnou každodenní eskalující se počítačovou studenou válku mezi Ruskem a USA. Americké úřady odmítly deníku New York Times popsat podrobnosti, o jaké útoky se jednalo. Organizátorem útoků je loni nově vzniklý útvar posvěcený jak Bílým domem, tak Kongresem za účelem provádění útočných a obranných vojenských počítačových operací v online světě. Náznak všeho přišel v úterý, kdy bezpečnostní poradce John R. Bolton řekl, že Spojené státy zaujaly daleko širší pohled na možné digitální cíle. „Musíme říci Rusku i komukoli jinému, kdo podniká kyber-útoky proti USA, že za to zaplatí vysokou cenu,“ uvedl Bolton.

Deník New York Times informuje, že se rozvodná energetická síť již po delší čas stává cílem menších kybernetických útoků. Údajně již od roku 2012 USA podnikají sondování ruské energetické sítě. Nyní se ze sondáže staly více útoky a USA to vysvětlují, že se jedná o varování a částečně je to součástí přípravy na možný kybernetický útok, pokud by mezi Washingtonem a Moskvou vypuknul konflikt většího rozměru. „Provádíme operace, o kterých jsme před lety ani neuvažovali,“ řekl pro deník anonymní důstojník instituce zodpovědné za kybernetické útoky. Dodal, že cílem je ponořit Rusko do temnoty a ochromit jeho armádu.

Vše začalo v roce 2008 ještě za Obamy, kdy Američané detekovali úspěšný ruský hackerský útok na Pentagon a začali pomalu podnikat protiopatření. Zjistili existenci ruské hackerské skupiny přezdívající se Energetický medvěd a americká bezpečnostní agentura FireEye šla skupině „po krku“. Agenti byli velmi znepokojeni, když v roce 2015 došlo k blackoutu na západní Ukrajině. Američtí experti se vydali na Ukrajinu, zkoumali okolnosti události a zjistili, že ruská rozvědka, která za tím stála, je totožná s hackery, kteří podnikali útoky na americkou rozvodnou síť. To bylo pro Američany překročení Rubikonu a výsledkem kyber-průzkumu bylo zjištění, že Rusové mohou v roce 2020 provést během prezidentských voleb částečné útoky na rozvodnou síť v klíčových státech USA.

Právník Robert P. Silvers, který býval členem bezpečnostního týmu prezidenta Baracka Obamy, na to řekl: „Někdy vám musí z nosu téct ´malinovka´, abyste nedostali kulkou do hlavy.“ Chtěl tím vysvětlit, že je nyní načase prozradit veřejnosti, co vše Rusové USA způsobili, čím hrozí a co nyní musí USA podniknout.

Rozčilení prezidenta Trumpa

Co však deník v této souvislosti napsal a na co upozornil, je, že Donald Trump nebyl patřičnými institucemi a Pentagonem podrobně informován o jejich aktivitách, a to z obavy z jeho neřízené reakce. Ovšem podle deníku byl také důvod, že by americký prezident některé zpravodajské informace vyzradil zahraničním politikům, jako se to v minulosti stalo, když mluvil před ruskými činiteli Lavrovem a dřívějším ruským velvyslancem Kisljakem o citlivých informacích týkající se Islámského státu (viz).

Donadl Trump zareagoval: „Věříte upadajícímu deníku, když vypráví o tom, že USA zvyšují své kybernetické útoky proti Rusku. Je to virtuální přečin zrady kdysi tak skvělého deníku. Je to zoufalý příběh, který je špatný pro naši zemi... Vůbec to není pravda, co dnes píší naše zkorumpovaná zpravodajská média. Píší a říkají cokoliv, aniž by přemýšlela nad následky. Jsou to zbabělci a nepřátelé!“ tweetoval Trump.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!