USA roztáčí obchodní válku s Čínou. Trump pokračuje v zavádění cel

Spojené státy uvalí další cla na čínské zboží. Tentokrát už to ale pocítí američtí spotřebitelé, protože se opatření týká běžných produktů jako elektronika nebo kabelky. Odveta za krádeže duševního vlastnictví, jak Donald Trump zavádění cel nazývá, odstartovala letos v březnu. Od té doby se hodnota zboží zatíženého clem ztrojnásobila.
Obchodní vztahy Číny a USA
Obchodní vztahy Číny a USA
pixabay.com

reklama

„Napětí a nejistota v obchodních vztazích těchto dvou velmocí otřáslo finančními trhy. Bariéry, které mohou vzniknout uvalením cel, a tendencemi k zavádění odvetných cel může mít na globální ekonomiku nedozírné následky,“ psali jsme v březnu letošního roku ve článku (zde). V té době seznam obsahoval zboží v hodnotě 60 miliard dolarů. Nyní už se hodnota vyšplhala na 200 miliard dolarů (4,4 bilionu korun).

Podle agentury Reuters zástupce čínského ministerstva obchodu Li Čcheng-kang uvedl, že takto navrhovaná cla zvyšují obchodní napětí, narušují systém Světové obchodní organizace a poškozují globalizovaný obchod. Seznam zboží v současnosti zahrnuje některé druhy elektroniky (například fotoaparáty), matrace, nábytek, pneumatiky, kožené produkty a mnohé další.

V současné chvíli je zřejmé, že Čína už nebude schopná odpovědět stejnou měrou. Dovoz zboží z USA totiž nedosahuje takové výše. V loňském roce dovoz do Číny dosáhl hodnoty pouze 116 miliard dolarů. Kritiku na opatření vznesla například Hun Quachová, zástupkyně sdružení vedoucích představitelů maloobchodu RILA. Ta uvedla, že „prezident porušil svůj slib, že (cla) maximálně zabolí Čínu a minimálně zabolí spotřebitele. Nejvíce potrestány budou americké rodiny.“

reklama

reklama