USA se chovají jako ISIS. Válečný zločin. Íránský ministr k dřívější hrozbě cílení na kulturní památky

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavad Zaríf amerického prezidenta rovněž obvinil z pomoci ISIS, a to vzhledem k zabití generála Kásima Sulejmáního, jehož zástupci bojovali proti této teroristické skupině v Iráku. Islámský stát je mimo jiné nechvalně známý svými útoky a ničením kulturního dědictví, například části dva tisíce let starého římského divadla v Sýrii.
Donald Trump v souvislosti s vyhrocenou situací vůči Íránu zkraje tohoto týdne tweetoval, že USA zacílily na 52 iránských lokalit, z nichž některé jsou na velmi vysoké úrovni a důležité pro Írán a íránskou kulturu, pro případ, že by Írán v odvetě za smrt Sulejmáního zasáhl jakéhokoliv Američana nebo americké aktivum. 52 cílů odkazuje na počet amerických rukojmích držených na velvyslanectví v Teheránu po nepokojích v roce 1979.
Americký ministr obrany Mark Esper rovněž tento týden odpovídal na dotaz, zda by byl ochoten zaměřit se na kulturní památky - Esper reagoval slovy: „Budeme se řídit zákony ozbrojeného konfliktu.“ Naznačil tak, že by se takové praxi podle všeho USA vyhnuly.
Zarífův poslední výlev přišel poté, co mu USA tento týden odmítly udělit vízum, aby se mohl účastnit zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku, ačkoliv podle dohody o sídle OSN z roku 1947 se obecně očekává povolení přístupu všem zahraničním diplomatům do OSN. Washington si však vyhrazuje právo odmítnout vydání víza z „bezpečnostních, teroristických a zahraničně-politických“ důvodů.
Íránská státní media uvedla, že ministr řekl, že se USA chovají jako ISIS, když hrozí zničením íránského kulturního dědictví tisíce let staré civilizace.
Zaríf rovněž označil „atentát na hrdinu bojujícího proti ISIS“, tedy na Sulejmáního, za „zbabělý čin“. Zavražděný generál spolupracoval se šíitskými skupinami, které bojovaly proti teroristickému chalífátu v Iráku.
V rozhovoru zveřejněném tento týden na svém Twitteru Zaríf také uvedl, že Donald Trump ukazuje mezinárodnímu společenství, že nerespektuje mezinárodní právo, když je připraven páchat válečné zločiny. Protože útok na kulturní památky je válečným zločinem.
„USA věří, že toto podle prezidenta Trumpa krásné vojenské vybavení, krásné vojenské vybavení, za které utrácíte dva biliony dolarů. Krásné vojenské vybavení nevládne světu. Lidé vládnou světu. Lidé. USA se musí probudit do reality, že lidé v tomto regionu jsou rozčílení a chtějí USA pryč,“ dodal mimo jiné Zafír.
Washington však na Sulejmáního pohlížel jako na teroristu a vinil ho z plánování „bezprostředního“ útoku na USA.
Íránským parlamentem tento týden prošel urgentní návrh zákona o tom, že americké armádní velení v Pentagonu a ti, kteří jednají jeho jménem, jsou „teroristé“. Opatření je zřejmě pokusem o reciproční krok vůči Trumpově dubnovém rozhodnutí o prohlášení íránských revolučních gard za „teroristickou organizaci“.