USA usilují o „přestěhování“ problému Kosova z Bruselu do Washingtonu. Za jeho řešení nabízí Prištině stovky milionů dolarů

Tento týden se v Bílém domě konaly schůzky amerických představitelů s prezidenty Kosova a Srbska v zájmu ukončení krize. Na veřejnost se dostala možná řešení toho, jak urovnat vzájemné vztahy. Jakoukoli variantu však srbský prezident Vučić popřel.
Hashim Thaçi je nyní častým hostem v Bílém domě. Do jednání o urovnání se Srbskem se zapojil také Mike Pompeo
Hashim Thaçi je nyní častým hostem v Bílém domě. Do jednání o urovnání se Srbskem se zapojil také Mike Pompeo

reklama

Po příjezdu z Washingtonu oba prezidenti představili svoji verzi jednání s americkými představiteli – bezpečnostním poradcem Robertem O´Brienem a zvláštním velvyslancem pro řešení otázky Kosova Richardem Grenellem, který je nyní zároveň šéfem amerických tajných služeb. Kosovský prezident Hashim Thaçi na tiskové konferenci mluvil o připravenosti podepsat mírovou dohodu se Srbskem s oboustranným uznáním a začleněním Kosova do OSN. Podle jeho slov se „jedná o historický úspěch… schůzka nás přiblížila konečnému řešení.“ Server Radiokim k tomu dodává, že Thaçi dostal od USA slib stovek milionů, když dohoda se Srbskem bude podepsána.

Prezidenti Srbska, Kosova a Federica Mogheriniová

Bude Kosovo a Srbsko měnit své hranice? Problém chtějí řešit velmoci. Obava Merkelové ze vzniku mezistátních konfliktů

Z kosovské strany přišly další informace, o kterých se zmiňují i srbská média. Kosovský server Bota Sot uvádí informace o tom, že USA nabízí dvě možnosti řešení vzájemné konfliktní situace. První je z dřívějška známá verze, kterou je výměna území a druhou variantou je „Společenství plus“. Tou je zřejmě míněn kosovský stát se speciálním režimem pro srbská teritoria, kde by se přihlédlo k speciálním požadavkům srbské strany. Druhá varianta není upřesněná, takže se lze jen dohadovat, že se může jednat o variantu takzvaného Ahtisaariho plánu uvažujícího o speciálním statusu pro Srby v Kosovu. Kosovský server rovněž píše, že americká strana si přeje, aby bylo dosaženo urychleného řešení, a to do června tohoto roku s tím, že buď vyjednávací strany řešení přijmou, nebo ne. USA odmítá, aby se jednalo roky, jako tomu je u EU. Vyjednávací strana, která tento koncept odmítne, se může ze strany USA dočkat sankcí.

 

 

Na rozdíl od psaní kosovských médií a kosovského prezidenta jsou srbská média a prezident Vučić daleko „skromnější“. Srbský prezident popřel, že by došlo k domluvě o Kosovu: „Během posledních dní se objevila řada nepravdivých falešných zpráv, že byly učiněny skvělé obchody, že byl vypracován plán. Ne, nebylo nic projednáno a nic takového neexistuje.“ Ve svém prohlášení je Vučić velice zásadní: „S Kosovem nebudou probíhat žádná zásadní jednání, dokud nebude zcela zrušeno clo uvalené na zboží ze Srbska.“

Ze všeho stoprocentně pouze vyplývá, že USA velmi záleží na tom, aby jednání o Kosovu byla přeložena z EU do USA, aby se Bílý dům pokusil o nemožné a sjednal co nejrychleji dohodu mezi Srbskem a Kosovem.

reklama

reklama