USA vyvíjejí rakety s umělou inteligencí. Mají být schopny cíl samy určit a zasáhnout

Americká vláda utrácí miliony dolarů na výrobu nových inteligentních raket, které samy dokáží určit svůj cíl. Systém C-DAEM (Cannon-Delivered Area Effect Munition) bude využívat GPS k identifikaci nepřátelských tanků nebo obrněných vozů, které bude s předstihem skenovat z oblohy, uvedl server Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Podle nejmenovaných zdrojů bude Pentagon do této munice s umělou inteligencí (AI), která má být připravena do roku 2021, investovat obrovské částky. Nové střely mají nahradit dvouúčelovou vylepšenou konvenční munici (DPCIM = Dual-Purpose Improved Conventional Munition), která byla představena v osmdesátých letech minulého století.

Rakety s umělou inteligencí s dosahem až 60 kilometrů

„Zbraně budou mít dosah až šedesát kilometrů… a budou schopny hledat cíle v oblasti o rozloze více než osmadvacet čtverečních kilometrů,“ uvedl časopis New Scientist. Nové střely by měly dokázat zpomalit díky zařízení na bázi padáku a mít malá křídla, která budou využívat během skenování a klasifikace objektů pod nimi.

O projekt C-DAEM údajně zatím soutěží několik možných dodavatelů. Mluvčí americké armády k nové zbrani uvedl, že „to není autonomní zbraň, ani být neměla“.

Dříve armáda vyvinula raketu s infračerveným senzorem

„Hledáme pro tento náboj vyspělou schopnost – jakmile bude jednou vystřelen, aby pokračoval ve sledování cíle navzdory nejrůznějším typům ruchů (intervencí), které by mohly způsobit, že by se zaměřil na něco jiného… Zlepšilo by to naše schopnosti vyhnout se kolaterálním škodám.“

Dříve americká armáda vyvinula raketu, která používá pro lokaci a útok na vozidla infračervené senzory. Zbraň byla však omezena pouze na dosah pouhých dvou set metrů.  Nové střely mají být podle zdrojů mnohem silnější.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!