USA zažily dva útoky během jednoho dne. Podle experta jsou na vině i počítačové střílečky

Utíkej, schovej se, bojuj!

Utíkej, schovej se, bojuj!

Ani ne 24 hodin po masakru v obchodním centru v El Pasu přichází zpráva o dalším útoku v USA. Tentokrát ze státu Ohio. V obou případech šlo o útok jediného střelce. Desítky obětí byly v nesprávný čas na nesprávném místě. Jak se chovat v případě útoku? Oslovili jsme Andora Šándora, který byl náčelníkem Vojenské zpravodajské služby, vojenské rozvědky, jež byla později začleněna do Vojenského zpravodajství. Od roku 2003 působí jako poradce a analytik v oblasti

Střelec kolem 07:00 SELČ střílel před barem ve městě Dayton v USA. Bilance je hrozivá - nejméně 9 mtrvých a téměř dvě desítky zraněných. Počet obětí může ještě stoupat. Na místo se kromě záchranářů podle agentury AP sjelo množství sanitek a policistů, ale také agentů FBI. Podle amerických médií by střelec měl být po smrti.

Jen pár hodin předtím přišla ze Spojených států ještě tragičtější zpráva. Nejméně 20 lidí zahynulo při střelbě v obchodním středisku ve městě El Paso na jihu USA. Počet obětí není konečný, několik lidí je těžce zraněných. Policie na twitteru vyzývala občany, aby přišli darovat krev. Informovala o tom agentura AP. V souvislosti s útokem byl zadržen běloch ve věku 21 let, uvedl mluvčí policie Robert Gomez. Podezřelým je Patrick Crusius z Texasu, píše CNN. Americký prezident Donald Trump tweetoval o „strašlivé střelbě“ a přislíbil podporu federální vlády USA guvernérovi Texasu.

Jak vnímá dva rychle po sobě jdoucí útoky vždy jediného střelce bezpečnostní poradce Andor Šándor?

Myslím si, že ten trend začal už před několika lety, je velmi nebezpečný a že se ve Spojených státech nedaří řešit otázku, že stále v této zemi, snadněji než v Česku, mohou lidé stále vlastnit zbraně. Většinou se jedná o psychicky narušené lidi, a je to i ve spojení s největším zájmovým sdružením zbrojařského průmyslu – známým jako NRA. Také pro některé politiky je počet méně důležitý než jisté organizace... Je to nebezpečné, to, co se stane ve Spojených státech, přijde jednou i do Evropy - potažmo do České republiky.

Myslíte, že u obou případů můžeme vysledovat nějaké podobné rysy?

Nemám tolik informací k oběma útokům, mám trochu obtížnost určit typologii pachatele. Jen dedukuji... Mám někdy pocit, že to je kombinace duševně narušených lidí, kteří možná tráví hodiny sledováním a hraním počítačových her - žádná smrt není reálná, mají stovky životů, tak prostě možná ani nechápou důsledky svého jednání. Ale jak říkám, nemám dostatek informací.

Může zákaz zbraní v USA něco změnit?

Myslím si, že s tím měl něco udělat už Obama. Problém je, že teď už je mezi Američany spousta zbraní, kdyby se třeba zákaz týkal jen zbraní s omezenou dávkou a podobně, byl by to běh na dlouhou trať. Je to velmi těžké. Řada politiků má svůj cíl znovuzvolení. A to lobby ohledně zbraní s tím spojené je natolik silné, že to přerazí rozum.

Vy jste napsal knihu "Jak přežít nejen teroristický útok: Příručka pro každého", co byste poradil, pokud se ocitneme v podobné situaci?

Existuje jednoduché pravidlo: Uteč, schovej se, braň se... Vždycky, pokud můžete utéct, utečte! Pokud utíkáte, kličkujte a buďte ohnutí, abyste pro střelce byli co nejmenším cílem a vaše tělo zabíralo co nejmenší plochu. Pokud jsem v centru, lehnout si, nic nepozorovat, chránit si hlavu a modlit se, aby nás prchající lidé v panice neušlapali.... A bránit se - když se ocitnu před samotným střelcem a nemám jinou šanci, tak to je ten poslední akt, který člověk může učinit - chápu, že ne všichni se k tomu budou schopni odhodlat - ale můžou zachránit další životy. V zásadě to znamená nebýt ve špatný čas na špatném místě. Bohužel, není to stoprocentní záruka přežití, ale bohužel v takové době žijeme.

Tagy: