USA zjišťují: Z Ukrajiny se stala „neřízená střela“, které hrozí politická smrt

USA nedávno navštívilo několik ukrajinských občanských sdružení. Jejich zástupci jednali s americkými politiky, mezi kterými byl předseda Výboru pro zahraniční styky Senátu Bob Corker. Účelem schůzky bylo téma národního usmíření jako řešení pro Ukrajinu.
Petro Porošenko
Petro Porošenko
@poroshenko / Twitter

reklama

Na setkání jsou zajímavé dvě věci: samotné téma usmíření a skutečnost, že ukrajinská delegace si nepřála přítomnost novinářů. Žádost byla vysvětlena tím, že si nepřejí mediální pokrytí v důsledku narůstajících aktivit radikálních skupin a narůstající agrese v ukrajinské společnosti. Pro jediný americký zdroj, který o akci informoval International policy digest Ukrajinci také uvedli, že jakékoli alternativní názory jsou na Ukrajině obecně odmítány.

Jednání s ukrajinskou delegací mělo pro USA důležitý význam a americké politiky k tomu vede řada důvodů a mezi nimi tyto tři:

- Mezinárodní finanční instituce vynakládají velké prostředky k stabilizaci ukrajinské ekonomiky a pochopitelně, že do ní plynou peníze rovněž z kapes amerických daňových poplatníků. Závratná korupce a neproduktivní výdaje na válku v Donbasu činí úsilí mezinárodního společenství zbytečným. Namísto očekávaného růstu vnitřního HDP byl v uplynulých letech zaznamenán jeho neustálý pokles To je důvod, proč vzdělaní Ukrajinci uprchají z vlastní země.

- Mezi Ukrajinou a Ruskem znovu vzniklo velké napětí a nepřátelství, které by mohlo vést k eskalaci ozbrojených konfliktů mezi oběma zeměmi. Pokud k tomu dojde, Evropa bude nucena v rostoucím konfliktu hrát již aktivnější roli.

- Jako v bývalém sovětském režimu se na Ukrajině historicky zakořenilo využívání státních orgánů a zejména právních institucí k prosazování a vymáhání určitých politických cílů.

Trumpově administrativě dochází s Ukrajinou trpělivost a američtí politici hodlají podniknout rázné kroky vůči Ukrajině, která se podle jejich úsudku nachází v chaotické situaci. Konstatují, že Ukrajině hrozí nejen ekonomická ale i politická smrt. Americké ministerstvo zahraničí si myslí, že prvním záchranným krokem by mělo být vzájemné usmíření všech ukrajinských politických a mocenských proudů.

 

Obhajoba a návrat exprezidenta Janukovyče

Američané začali s nelibostí sledovat, jak prezident Petro Porošenko se uchýlil k právnímu pronásledování svých politických oponentů. Pronásledování využívá k dosažení svých politických cílů a to utilitárními metodami proti právnímu státu. Pro úplnost citujme z amerických médií, které o tom píší: „Soudy jsou řízeny politiky a oligarchy, a tím nejsou skutečně nezávislými. Často vydávají rozsudky a zabývají se případy, které jsou motivovány spíše úsilím o vyloučení politických oponentů než zájem o spravedlnost nebo blahobyt ukrajinského lidu. Příkladem je v současnosti vedený soudní proces s bývalým ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem, což lze označit za parodii soudního procesu.“

Podle Američanů stíhání neprokázalo žádný závažný důkaz viny vůči obvinění ze zrady. Janukovyčův americký a ukrajinský právník zdokumentovali nesčetné množství nesrovnalostí a zjevný nesoulad mezi procesem a zákonem. Ukrajinský soud měl opakovaně porušit zákon a práva obžalovaného.

Proces s Janukovyčem naznačuje, že politické reformy na Ukrajině selhávají. Vynesení rozsudku viny je uměle vytvořené bez ohledu na zjištění viny nebo neviny Janukovyče. Američtí politici chtějí nechat proces prozkoumat západními právníky. Na tom lze pozorovat změnu v americké politice vůči Ukrajině a dokresluje to vyjádření serveru International policy digest: „Trumpa znepokojuje rostoucí politické pronásledování na Ukrajině, které se projevuje před nadcházejícími prezidentskými volbami. Soudní procesy nelze otevírat jen za účelem osobní politické agendy jakéhokoli politika, navíc v zemi, která se snaží stát plnohodnotným členem Evropské unie.“

V souvislosti s tím zaslala americká administrativa neoficiální dopis ukrajinským představitelům, aby zvážili účast bývalého prezident Jankovyče na mírovém procesu s tím, že by Ukrajina měla dodržovat zásady lidských práv a odvolávají se na soudní proces s Janukovyčem.

Mirko Radušević

reklama

reklama