USA zvyšují svůj tlak na Balkánu. Na vojenské cvičení zvou Kosovskou armádu

Srbsko poslední dobou čelí velkému tlaku Západu. Naposledy to byl vzkaz EU, aby Srbsko odstoupilo od úmyslu uzavřít smlouvu s Ruskem o vstupu do Eurasijské ekonomické unie. Střídá se politický, ekonomický a nyní přichází ze strany USA vojenský tlak.
americké cvičení na Balkánu
americké cvičení na Balkánu
foto army-mil

reklama

V říjnu (21. - 24. 10.) se má v Albánii uskutečnit americko-albánské vojenské cvičení, na které má být pozvána Kosovská armáda. K tomuto kroku dochází i přesto, že vznik samotné této armády, kterou koncem minulého roku schválil kosovský parlament, je proti mezinárodním dohodám. Podle rezoluce RB OSN č. 1244 z roku 1999 nesmí být na území Kosova ozbrojené síly kromě mezinárodních misí.

Naplánované cvičení Joint Reaction 2019 se koná v Albánii v rámci takzvané Americko-jadranské charty, což je úmluva z roku 2003 mezi USA a Albánií, Bosnou a Hercegovinou, Chorvatskem, Černou Horou a Makedonií, zatímco Srbsko je jen jako pozorovatel. Charta je jakýmsi předsálím západobalkánských zemí před vstupem do NATO.

Srbská média píší o tom, že říjnové cvičení je tahem USA, jak pomoci Kosovu přeměnit své bezpečnostní síly do formy armády. USA zároveň chtějí této budoucí armádě zajistit monopol síly na teritoriu Kosova, kde na jeho severu žije srbská menšina a zatím zde působí jen kosovské bezpečnostní síly. Konečným cílem má být vznik Kosova jako samostatného státu, což se zatím nedaří.

Se cvičením vzniká problém pro Bosnu a Hercegovinu, která Kosovo jako stát neuznává a bosenský generální štáb a ministerstvo obrany s tím mají problém. Ten má vyřešit návrh USA, aby se Bosna a Hercegovina zúčastnila cvičení jako takzvaná fiktivní země. Američané stejný problém řešili letos v červenci s bosenskými vojáky při cvičení v Chorvatsku, kde se mimo jiné společně s albánskými vojáky účastnili cvičných manévrů i kosovští vojáci.

Srbská média rovněž píší o tom, že je známo, že různé země NATO se podílí na výcviku Kosovské armády, v čemž se nejvíce angažují USA, Velká Británie, Německo a Turecko.

Zvláštní „zásluhu“ na výcviku budoucí Kosovské armády má Chorvatsko, které údajně vojákům z Kosova předává své válečné zkušenosti z operace „Bouře“ při vyhnání Srbů z Chorvatska v roce 1995. Podle některých srbských médií má být výcvik jakýmsi cvičením na případné vyhnání Srbů z území v severním Kosovu a zajištění kosovské celistvosti a nezávislosti.

Při posledním společném cvičení se Chorvaté s kosovskými Albánci opili a zpívali chorvatské protisrbské písně z doby chorvatského fašistického státu za druhé světové války. Vše nahrál na mobil jeden bosensko-srbský voják a svoji výpověď předal organizaci NATO k prošetření. Vznikl velký skandál, že se pod praporem NATO odehrála oslava fašismu.

 

Mirko Radušević

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!