Úspory za energie? Stát opět dává zelenou majitelům domů

V těchto dnech znovu odstartoval dotační program Zelená úsporám. Má řadu novinek. Žádosti mají být jednodušší a úředníci je prý vyřídí mnohem rychleji. Majitelé rodinných domů mohou na zateplení a další stavební úpravy s cílem energetických úspor získat až pět milionů korun.
Žádosti o dotaci lze posílat od 15. května
Žádosti o dotaci lze posílat od 15. května
thinkstock.com

reklama

 

CHCETE UŠETŘIT ze energie či NAJÍT výhodného dodavatele? Odborníky Prima Rádce můžete kontaktovat zde.

Máte v plánu zateplit rodinný dům, vyměnit okna, pořídit kotel nebo starý kotel vyměnit za tepelné čerpadlo? I na to můžete dostat dotace od státu. Letos ale s velkou změnou. Nemusíte dělat vše najednou, investici do rekonstrukce si budete moci rozložit do několika let. Stačí například vyměnit okna a zateplit střechu. Podmínkou je ale pomocí daného stavebního řešení snížit spotřebu energie minimálně o dvacet procent.

Přechodem k levnějšímu dodavateli můžete ušetřit

Neuvěřitelné rozdíly v cenách energií: O kolik míň můžete platit vy?

Takové snížení představuje podle odborníků například právě výměna oken a dveří a dílčí zateplení. „Na dotace tak budou moci dosáhnout i ti, kteří aktuálně nemají pohromadě více peněz na nákladnější rekonstrukce, ale budou zateplovat postupně. Zavedením této možnosti se program otevírá de facto bez rozdílu všem majitelům domů," komentuje jednu z hlavních změn ministr životního prostředí Richard Brabec.

NÁŠ TIP: Efektivní úspory za energie? Najděte nejvýhodnějšího dodavatele ve vašem kraji. Srovnání cen elektřiny a plynu na Prima Rádci

Jednodušší výpočet, vyzkoušejte kalkulačku

To, jestli dosáhnete na dotaci, si můžete spočítat v kalkulátoru Nové zelené úsporám. Výpočet má být přitom letos o něco jednodušší. Zavedly se takzvané paušály na metr čtvereční. „V případě zateplení a výměny oken a dveří se paušálem rozumí jednotková dotace, která je poskytována na jeden metr čtvereční realizovaného opatření. Výše jednotkové dotace se liší dle typu upravované nebo měněné konstrukce. Jiná je pro okna, jiná pro fasádu a podobně. Platí, že čím lepší je konečný stav domu, tím vyšší je jednotková dotace," vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

 

NENECHTE SI UJÍT: Zajímá vás, jak můžete ušetřit za energie? Tady najdete spoustu tipů...

Seriál o financích - 11. díl - titulní fotka Foto:

 

Celková rekonstrukce jedině s nuceným větráním

Pro žadatele o dotaci by ale mohlo být komplikací to, že v případě kompletní rekonstrukce musí nainstalovat do domu nucené větrání. To může být problém v případě technického řešení rodinného domu, nicméně zároveň to podle odborníků bude mít i přínosy. Především se tím například omezí vznik plísní. Navíc by stát měl nucené větrání z větší časti žadatelům zaplatit.

Sprchováním spotřebujete méně vody i energie

ENERGIE a úspory doma krok za krokem: Od koupelny po ložnici

Půjde vše snáz a rychleji?

Další velkou změnou je slibovaná jednodušší administrativa. Celý proces by podle ministra Brabce neměl trvat déle než devět týdnů. Do tří týdnů úředníci žádost schválí. Za další tři týdny zkontrolují dokumentaci a pak mají tři týdny na vyplacení peněz na účet.

Nevýhodná smlouva = zbytečně vysoké účty

Laisek: Až 90 procent lidí má nevýhodnou smlouvu. A neví o tom! ROZHOVOR

Kde hledat informace?

Stěžejní místo, kde najdete všechny informace, kompletní podmínky a kde lze od 15. května do 31. října 2015 podávat elektronické žádosti, je web Nová zelená úsporám. Potřebné dokumenty je ale nutné donést osobně nebo zaslat na příslušné krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí do 5 dnů od podání elektronické žádosti. Do programu se mohou zapojit všichni majitelé rodinných domů po celé republice a vlastníci bytových domů v Praze. V případě rodinného domu lze získat dotaci padesáti procent výdajů, tedy až ve stovkách tisíc korun, maximální výše podpory je pak pět milionů. U bytových domů je maximální dotace dvacet procent z výdajů (nejvíc může majitel získat deset milionů korun). Celkem bude rozděleno 600 milionů korun na rodinné domy a 500 milionů na bytové domy v Praze.

 

O N L I N E   P O R A D N A  P R I M A  R Á D C E: Potřebujete poradit, jak efektivně nakládat s rodinnými financemi?

Prima Rádce - logo 2 Foto:

Nabízíme vám BEZPLATNOU osobní, telefonickou či mailovou KONZULTACI s našimi experty.

Poradíme vám, jaké řešení bude ve vaší situaci nejlepší. V kontaktním formuláři vyplňte kontakt na vás, naši odborníci se vám v co nejbližším možném termínu ozvou.

 

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!