Ústavní soud zrušil část zákona o EET. Třetí a čtvrtá fáze se odkládá

Ústavní soud včera škrtnul několik paragrafů zákona o elektronické evidenci tržeb (EET). Od března příštího roku už například zákon nebude platit pro platby kartou a přes internet. Soud zároveň zrušil také náběh 3. a 4. etapy. Jako celek ale zákon platí dál.
15. 12. 2017 ZPRÁVY: ÚSTAVNÍ SOUD ZRUŠIL ČÁST ZÁKONA O EET
15. 12. 2017 ZPRÁVY: ÚSTAVNÍ SOUD ZRUŠIL ČÁST ZÁKONA O EET

reklama

Podle ústavních soudců jsou některé pasáže zákona protiústavní. Samotný cíl EET, tedy lepší výběr daní a také narovnání podnikatelského prostředí, je prý legitimní. Tím, že Ústavní soud zrušil některé pasáže zákona, vyhověl stížnosti 41 pravicových poslanců, kteří navrhli tyto pasáže zrušit. Od března příštího roku tak nebude zákon platit pro bezhotovostní platby kartou v kamenných obchodech a také při platbách na internetu.

„Evidence tržeb totiž podle Ústavního soudu není a nemá být, aby správci daně měli co možná nejširší přehled o uskutečněných platbách,“ vysvětlil soudce zpravodaj Josef Fiala.

EET nebudou muset podle Ústavního soudu zavádět internetové obchody. Ani v tomto případě EET podle ústavních soudců nemá smysl zavádět tam, kde platby probíhají elektronicky a vlastně bezhotovostně. Na účtenkách se nebude muset vypisovat daňové identifikační číslo, což jsou v případě fyzických osob rodná čísla. Právě to bylo problematické. Ústavní soud také zrušil náběh 3. a 4. etapy EET, třetí vlna se měla od března 2018 týkat svobodných povolání nebo dopravy. Čtvrtá etapa pak od června 2018 zahrnovala například kadeřnice, maséry nebo také kartářky. Před případným náběhem je podle soudu nutné přijmout nový zákon.

„Jakmile bude vyřešena otázka toho, na koho mají a nemají dopadnout tyto dvě další etapy evidence tržeb, ať už přímo zákonodárcem, anebo tedy jasnými kritérii pro vládu, do té doby nemohou být ty dvě další etapy evidence tržeb odstartovány,“ zdůvodnil verdikt předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský.
 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!