Ústavní soud zrušil nepodmíněný trest řidiči, který způsobil smrt své manželky a syna

Ústavní soud
Ústavní soud
FTV Prima

reklama

Ústavní soud dnes zrušil nepodmíněný trest muži, který zapříčinil tragickou automobilovou nehodu. Při neštěstí zemřela jeho manželka a šestiletý syn. Viník a jeho mladší, tříletý syn přežili.

Tragédie se stala na Novojičínsku loni v březnu. Muž, který v ranních hodinách usedl za volant se zbytkovým alkoholem, nezvládl řízení a narazil do dvou stromů. Policisté mu následně naměřili 1,5 promile alkoholu v krvi.

Okresní soud v Opavě viníkovi uložil zákaz řízení, náhradu škody a alternativní trest v podobě domácí ho vězení. Rozhodl tak hlavně ve prospěch jeho tříletého syna, který je na otce velice citově fixovaný.  Za řidiče se navíc přimluvila samotná obec, farnost i příbuzní.

Odvolací soud v Ostravě ale později muži uložil čtyřletý nepodmíněný trest odnětí svobody. Rozsudek odůvodnil tím, že řidič zásadně porušil dopravní předpisy a způsobil tak smrt dvou členů rodiny.

Represe by měla ustoupit nejlepšímu zájmu dítěte

Tento rozsudek ale dnes zrušil Ústavní soud.  Podle ústavních soudců krajský soud svůj zpřísňující zásah napoprvé dostatečně nezdůvodnil. Soudci se usnesli, že by represe měla částečně ustoupit lidskosti a nejlepšímu zájmu dítěte. „Viník bude muset celoživotně splácet dluh, chceme mu dát možnost tak učinit,“ řekl ústavní soudce zpravodaj Ludvík David. V platnosti je tedy prvotní verdikt opavského okresního soudu a rozhodnout by měl opět odvolací Krajský soud v Ostravě.

„Okresní soud sdělil rozsáhlou argumentaci svého rozhodnutí. S tou se ale krajský soud dostatečně nevypořádal,“ vysvětlil David. Podle něj je tento případ zcela výjimečný. Zájem společnosti o potrestání viníka tragédie, by neměl převážit zájem dítěte. Ústavní soudci vidí daleko větší přínos v péči o malého syna než ve čtyřletém pobytu ve vězení. 

 

Autor: Barbara Vávrová, ČTK

reklama

reklama