Ústí nad Labem děsí žloutenka. Lidé se mohou nakazit prakticky všude

Ústí nad Labem se potýká s epidemií žloutenky typu A. V tuto chvíli je nemocných skoro 160 a přibývají stále další. Nemoc se podle hygieniků šíří hlavně v sociálně vyloučených lokalitách. Nakazit se ale může člověk úplně všude.
14. 10. 2017 ZPRÁVY: ÚSTÍ NAD LABEM DĚSÍ NEMOC ŠPINAVÝCH RUKOU
14. 10. 2017 ZPRÁVY: ÚSTÍ NAD LABEM DĚSÍ NEMOC ŠPINAVÝCH RUKOU

reklama

Madla v autobusech nebo třeba košíky v nákupních centrech- v době epidemie žloutenky jsou to časované bomby. Stačí, aby se jich dotkl někdo, kdo trpí žloutenkou a nemoc se může začít šířit. Podobně jako v Ústí nad Labem.

„V současné době probíhá zvýšený výskyt, respektive epidemie. K dnešnímu dni máme evidováno 157 případů. Ještě vidíme nárůst. Pokud se týká tohoto týdne, tak to bylo kolem 15 případů,“ uvedl pro televizi Prima epidemiolog Josef Trmal. 

Některé školní třídy jsou v karanténě

Ohniska nemoci jsou prý v sociálně vyloučených lokalitách. Hygienici tady už aktivně vyhledávají potenciálně nemocné. Hrozí totiž, že by k lékaři sami nemuseli dorazit. V místních školách a školkách, kde mají výskyt žloutenky, už zavedli speciální opatření. Třídy, kde se objevila žloutenka, jsou v karanténě. Mají tak například i samostatné záchody.

„Mají papírové ručníky, v každé takové třídě hygienické mýdlo. Učitelé dostávají speciální gely. Dále mají speciální stoly v jídelně, kde jedí,“ popsal opatření Zbyněk Pazdera, zástupce ředitele ZŠ Mojžíř, kde už žloutenkou onemocněly čtyři děti.

Lidé by si měli důkladně mýt ruce

Žloutenka už se dotkla i neštěmické radnice, kde onemocněl jeden z úředníků. „Na radnici proběhne očkování proti žloutence u těch zaměstnanců, kteří to očkování ještě nemají, uvedla starostka Neštěmic Yveta Tomková (Vaše Ústí).

Na epidemii žloutenky už zareagoval i dopravní podnik. Právě v autobusech se může žloutenka šířit i do dalších částí města. Podle mluvčí dopravního podniku se madla v autobusech a trolejbusech pravidelně dezinfikují.  

Základní hygienická pravidla by ale měli dodržovat i lidé, především si mýt důkladně ruce. Jedině tak se tzv. nemoc špinavých rukou přestane šířit.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!