Utajené ordinace jen na doporučení, systém filtrace pacientů. Chystá se krizový scénář péče kvůli minimu ochranných pomůcek

Možná jen dvě až tři ordinace v kraji – vybavené zbytkem dostupných respirátorů a dalších ochranných potřeb. Utajené. Pacienti o těchto místech nebudou informováni. Dostanou se do nich až na přímé doporučení svého ošetřujícího lékaře. Ten, pokud po telefonické konzultaci usoudí, že stav člověka vyžaduje osobní návštěvu ordinace, prozradí nemocnému číslo telefonu a adresu. Takový scénář popsal televizi Prima předseda Sdružení praktických lékařů Petr Š

K lékaři jen na doporučení jiného lékaře, možná desítky kilometrů daleko

„Nevím zatím přesné počty ordinací. Okresní zástupci na plánu teď pracují, já jsem požádal kolegy, aby byl hotov od pondělka (23.3.), kdy bychom podle toho režimu mohli začít fungovat. Já předpokládám, že by se daly udržet dvě až tři ordinace v okrese, ale záleží na tom, kolik máme k dispozici ochranných prostředků. Zatím je to v každém kraji jiné. Některé kraje nám zatím nedaly nic, v některých krajích dali třeba jen doktorům nad 60 let, v Praze údajně dali jen asi 30 vybraným praktickým lékařům, které někdo vybral podle kdovíjakého klíče. My se snažíme najít v tom nějakou organizaci a funkční systém ve chvíli, kdy ten systém v tom nikdo jiný nedělá,“ vysvětluje z pohledu lékařů zoufalou situaci Petr Šonka s tím, že daný plán považuje za nejracionálnější možné řešení, jak bez dostupných ochranných pomůcek udržet vůbec nějakou formu péče praktiků.

„Momentálně jsme v situaci, kdy jako husiti dáme do kádě ty pomůcky, které ještě máme, a řekneme si, co jsme ještě schopni s nimi zajistit,“ popisuje Šonka.

Na dotaz televize Prima, zda se Sdružením praktiků je v kontaktu někdo odpovědný, například z ministerstva, předseda sdružení odpovídá, že žádného takového konkrétního jednání se jim nedostává. Všechny sliby o rouškách, respirátorech, rukavicích a jejich dodávkách poslouchají podle něj praktici jen z tiskových konferencí v médiích. „Nemáme ochranné pomůcky, které nám stále někdo virtuálně slibuje na tiskových konferencích, ale v praxi je většina praktiků zcela bez potřebného vybavení na prevenci nákazy koronavirem, nemáme v ruce nic,“ popisuje.

Dále dodává, že Sdružení opakovaně urguje ministerstvo o jasné informace o pomůckách. Chce vědět, ne co je kde objednáno, ale co je reálně k dispozici. S tím, že pokud se něco pro praktiky najde, tak lékaři souhlasí s distribucí přes kraje, ale musí být jasně řečeno, kolik daný kraj čeho pro praktiky má. Sdružení praktických lékařů také chce mít možnost ovlivnit, kam dodávka půjde. Nedává smysl zásobit všechny ordinace na den, ale raději 10 % těch kontaktních ordinací na 10 dní.

Na telefon povolávají i lékaře v karanténě

Do ordinací, které dostanou zbytky ochranného materiálu, by měli ideálně nastoupit praktici mladšího věku, kteří nejsou v případě nákazy COVID-19 nejohroženější skupinou. Je také možné, že se na takových místech budou lékaři střídat. Všechny ostatní ordinace je podle předsedy Šonky nutné udržet v chodu v režimu na telefonu za zamčenými dveřmi. „Povoláváme a žádáme proto i lékaře v karanténě do konzultační služby. Mohou pomáhat i na telefonu z domova.“

Nelze prý déle čekat. S teorií, že ochranné pomůcky už konečně budou, se pracovalo do teď

„Pro mě informace, že nějaké letadlo je ve vzduchu a nějaké kamiony na cestě, jsou super, ale já potřebuji vědět kolik moji lidé čeho dostanou. A to mi nikdo není schopen říci. Je samozřejmě možné, že přijde zásah z hůry, v pátek nebo o víkendu dostaneme pomůcky a celé to řešení nebude třeba. Ale s touhle teorií jsme pracovali do teď. Už nemůžeme čekat. Abychom udrželi aktuální péči v chodu, potřebujeme 12 000 roušek denně. V nouzovém režimu je to samozřemě mnohem méně,“ vysvětluje realitu z pohledu praktiků Šonka a dodává, že tento scénář nemá lidi zneklidnit, že je zmatek a nic nebude, ale naopak uklidnit, že se alespoň nějakým způsobem ke své péči dostanou, byť to není pro ně úplně konfortní. „Snažíme se péči zajistit ze všech sil, děláme vše, na co stačíme“ uzavírá předseda praktiků.

Tagy: