Útočník z Christchurche se nečekaně přiznal ke všem obviněním. V mešitách na Novém Zélandu loni zabil 51 lidí

Australan Brenton Tarrant obviněný z vraždy jednapadesáti lidí a zranění desítek dalších ve dvou mešitách novozélandského města Christchurch dosud svou vinu odmítal, ale ve čtvrtek změnil postoj a řekl, že je vinen ve všech bodech obžaloby. Uvedla to novozélandská policie.
Brenton Tarrant během soudního líčení
Brenton Tarrant během soudního líčení
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Obžalovaný devětadvacetiletý muž, který se loni v březnu dopustil nejhoršího zvěrstva v moderní novozélandské historii, se na svou žádost na slyšení spěšně uspořádaného u Vrchního soudu v Christchurchi objevil prostřednictvím videokonference. Obviněný byl z vraždy 51 lidí, v dalších 40 případech z pokusu o vraždu a z účasti na teroristickém činu, uvedla tamní policie ve vyjádření.

Po přečtení jmen obětí přiznal vinu

Předtím, než byl muž dotázán, jaký je jeho postoj vůči proti němu vzneseným obviněním, mu byla přečtena jména všech jednapadesáti zavražděných z 15. března 2019, uvedla novozélandská média.

„Ach, ok. Ano, vinný,“ měl Tarrant reagovat podle agentury DPA a stejně se měl vyjádřit i v dalších případech, kdy byl dotazován na pokusy o vraždu nebo obvinění z terorismu. Tarrant je první osobou, která byla shledána vinnou z terorismu na Novém Zélandě podle zákonů, které byly přijaty po útocích v New Yorku 11. září 2001.

Christchurch

Střelba ve dvou mešitách na Novém Zélandu: 49 mrtvých a nejméně 20 vážně zraněných

Obviněný útočník přitom v červnu minulého roku prostřednictvím svých právníků vzkázal, že se ve všech 92 případech obžaloby cítí nevinný. Tehdy se soudního přelíčení rovněž zúčastnil skrze videokonfrenci z vězení v Aucklandu, více než tisíc kilometrů severně od Christchurche, kde je držen v izolaci ve vysoce zabezpečeném vězeňském křídle.

Kvůli COVID-19 rozsudek ještě počká

„Policie oceňuje tyto novinky, které budou překvapením pro oběti a veřejnost, z nichž někteří by si možná přáli být přítomni v soudní síni,“ uvedla policie v prohlášení. Panovaly totiž i značné obavy, že obviněný využije svého procesu k propagaci svých postojů, které nastínil v 74stránkovém manifestu, který krátce před svým útokem publikoval online.

Policie sdělila, že k odsouzení nedojde, dokud nebude všem obětem, které si to přejí, umožněno zúčastnit se slyšení. „Vzhledem k epidemii COVID-19 to nebude nějakou dobu možné,“ dodali policisté.

Tarrant se na Nový Zéland přestěhoval v roce 2017 a nenápadně si žil v univerzitním městě Dunedin. Podle agentury AP často navštěvoval tělocvičnu, trénoval ve střeleckém klubu a budoval si arzenál zbraní. Nezdálo se, že by měl zaměstnání. V některých online příspěvcích uvedl, že po svém otci zdědil značnou částku peněz.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!