Útočník z Londýna byl dříve odsouzen na 8 let za teroristické spiknutí. Propuštěn byl loni

Britská policie označila za pachatele včerejšího teroristického útoku na London Bridge osmadvacetiletého Usmana Khana. Ten byl v roce 2012 odsouzen do vězení za terorismus, když se svým gangem plánoval umístění bomb v londýnské burze a na dalších místech. Informovala o tom zahraniční média.
Policejní tisková konference po útoku v Londýně
Policejní tisková konference po útoku v Londýně
@metpoliceuk/Twitter

reklama

Usman Khan včera v Londýně zabil muže a ženu a pobodal pět lidí, než byl odzbrojen několika duchapřítomnými a odvážnými lidmi a poté zastřelen policisty. Útočník měl na sobě dokonce falešnou sebevražednou vestu. Protiteroristický tým po útoku vnikl do domu v oblasti Staffordshire, který je s vrahem spojován, uvedl deník Daily Mail.

Ilustrační foto

Teroristický útok v Londýně: Útočník zabil dva lidi, policisté ho zastřelili

S gangem plánoval umístění bomb na řadu míst

Útočník se účastnil semináře ve Fishmongers Hall pořádaného kriminologickým oddělením Univerzity v Cambridge na pomoc znovuzačlenění pachatelů trestných činů do společnosti po jejich propuštění z vězení. Na počátku svého včerejšího pětiminutového běsnění, které skončilo jeho zastřelením, hrozil, že budovu vyhodí do povětří.

Usman Khan byl podle informací policie zatčen 20. prosince 2010, čtyři dny předtím, než on a jeho devítičlenný gang inspirovaný Al-Kajdou plánoval umístit bomby na toalety londýnské burzy. V roce 2010 byl dvacetiletý Khan zadržen poté, co byl nahrán, když mluvil o plánech náboru britských radikálů pro výcvikový tábor v Kašmíru. Uvedl tehdy, že pro něj a jeho džihádisty jsou jenom tři možné výsledky: vítězství, mučednictví nebo vězení.

záběr z mobilu na lidi odzbrojující útočníka

Británie oslavuje hrdiny, kteří holýma rukama odzbrojili teroristu

Odsouzen na 8 let, v roce 2018 propuštěn na podmínku

Po tehdejším zatčení gangu našla policie ručně psaný seznam cílů, mezi něž patřila třeba americká ambasáda, domy tehdejšího londýnského primátora Borise Johnsona, děkana katedrály sv. Pavla a dvou rabínů. Gang obhlížel také další možné cíle jako Big Ben, Westminsterské opatství, Westminsterský palác nebo London Eye. Skupina také plánovala poslat poštou pět bomb do londýnských synagog a ředitelství Scientologické církve a umístit bomby na toalety klubů a hospod ve městě Stoke-on-Trent.

Khan byl odsouzen do vězení za teroristické spiknutí na osm let v roce 2012. V prosinci 2018 byl podmínečně propuštěn. Stále však ještě musel nosit takzvanou monitorovací značku, aby byl sledován úřady.

reklama

reklama