Útočník z Paříže se hlásil k radikálnímu islámu, prokázalo další vyšetřování

Muž, který ve čtvrtek ubodal čtyři kolegy na pařížské prefektuře, se hlásil k "radikální verzi islámu", tzv. salafismu! Dnes to médiím potvrdil prokurátor Jean-François Ricard. Útočníka nakonec zastřelil jeden z policistů.
Útok na policisty v Paříži má 5 obětí
Útok na policisty v Paříži má 5 obětí
Antoine Crouin/CNN

reklama

Původní informace ukazovaly na útok jedince, mluvilo se o vyřizování účtů mezi kolegy. Pokračující vyšetřování ale ukázalo, že útočník schvaloval násilí ve jménu salafismu. Konstatoval to dnes prokurátor.

Pětačtyřicetiletý útočník schvaloval také útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Při něm v roce 2015 zemřelo 12 lidí. I tuto skutečnost prokázalo vyšetřování okolností teroristického činu. Muž, který ve čtvrtek po poledni zabil tři policisty a jednoho administrativního pracovníka prefektury, tady pracoval několik let. K islámu údajně konvertoval už před deseti lety.

Před útokem si podle vyšetřovatelů se svou ženou vyměnil 33 textových zpráv náboženského charakteru. Jeho manželku, údajně rovněž neslyšící praktikující muslimku, vzali policisté už ve čtvrtek do vazby, stejně tak několik dalších lidí, včetně útočníkova bratra.

Salafíja je jedním z novodobých směrů islámu. Název pochází z termínu pro ctihodné předky víry, as-salaf as-sálih, k nimž směřuje toto hnutí ve snaze po obrodě a očištění islámu od cizorodých novot a pověr. Salafismus je považován za nebezpečnou ideologii vedoucí k potlačení práv a svobod nevěřících, protože jeho cílem je nastolení teokratické diktatury.

reklama

reklama