Útočník z Times Square byl pod vlivem drog. O terorismus nešlo

Newyorské úřady už identifikovaly muže, který ve čtvrtek na Manhattanu najel autem do davu lidí. Šestadvacetiletý Richard Rojas, který byl pod vlivem drog, svým vozem zabil jednu dívku a dalších 22 lidí zranil.
Neštěstí na Times Square
Neštěstí na Times Square
AP

reklama

Richard Rojas, americký armádní veterán, měl problémy se zákonem již v minulosti. Dva měsíce dokonce strávil ve vojenském vězení v Jižní Karolíně. Dopustil se také vyhrožování a ohrožování nožem. V jednom případě šlo i o vyhrožování policistovi. Mimo to byl dvakrát zadržen za řízení pod vlivem alkoholu. V době útoku sice podle vyšetřovatelů opilý nebyl, ale testy v jeho krvi odhalily tzv. syntetickou marihuanu. Tato ilegální látka, která je v New Yorku snadno dostupná, vyvolává silné halucinace a paranoiu spojenou s násilným chováním a také nevolností.

Útočník z Times Square byl pod vlivem drog.
Autor: AP Útočník z Times Square byl pod vlivem drog.

Svědci události uvedli, že Rojas nevypadal duševně v pořádku. Měl vykřikovat nespecifická slova a zběsile mávat rukama. Toto chování mohlo zapříčinit právě požití syntetické marihuany. Podle Rojasova přítele trpí útočník paranoiou od té doby, co se z armády vrátil do běžného života. Požití halucinogenní drogy tak mohlo jeho schopnost vnímání reality ještě výrazně zhoršit.

To, že se nejedná o teroristický útok podobný těm v Londýně či Stockholmu, potvrdil starosta New Yorku Bill De Blasio. Za hrůzným činem tak zřejmě stojí duševní porucha v kombinaci s užitím drog.

Rojas vjel se svým vozem ve vysoké rychlosti na chodník přímo u rušného náměstí Times Square a několik desítek metrů srážel chodce. Poté, co narazil do zábran, se dal na útěk. Po pár metrech ho lidé na ulici srazili na zem a následně vydali policii.

 

Zatím jediná oběť události je 18letá dívka Alyssa Elsman. Mezi 22 zraněnými je i její 13 letá sestra. Několik dalších obětí leží v kritickém stavu v nemocnici. Tam byl převezen také sám útočník. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!