Útok autem na severu Západního břehu Jordánu: Palestinec zabil dva izraelské vojáky

Na okupovaném Západním břehu Jordánu včera palestinský řidič autem najel do čtyř izraelských vojáků. Dva z nich zemřeli, další dva zranil. Podle prohlášení izraelské armády šlo o teroristický útok. Už v minulosti byl útočník vězněn kvůli teroristické činnosti. Informace přinesl list The Times of Israel.
Jeruzalém
Jeruzalém
Berthold Werner

reklama

K tragédii došlo v pátek odpoledne blízko osady Reihan západně od palestinského města Dženín. Vůz který srazil čtyři mladé izraelské vojáky a dva z nic usmrtil, řídil podle informací izraelské armády Palestinec Jonathana Conricuse. I on sám se při útoku zranil.

Palestinci vyhlásili pátek dnem hněvu, a to kvůli oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Útok přivítalo radikální hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy.

Výbuch nastražené nálože u konvoje palestinského premiéra! Za útokem stojí skupina Hamás

Výbuch nastražené nálože u konvoje palestinského premiéra! Za útokem stojí skupina Hamás

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Oblast je v současnosti domovem 600.000 izraelských Židů.

Podle Palestinců jsou osady na okupovaném území zcela v rozporu s možností vytvořit dva státy.

Nervozita v regionu se zvýšila poté, co americký prezident Trump v prosinci loňského roku označil Jeruzalém za hlavní město Izraele. Prohlásil také, že plánuje přesunout tam z Tel Avivu americkou ambasádu.

Je to právě Jeruzalém, který je tím nejzásadnějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Zatímco Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, izraelská vláda považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město židovského státu. 

Autor: Markéta Škorňová, ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!