Útok na české vojáky v Afghánistánu: Jeden zemřel, dva jsou zranění. O odvetu prý nešlo

Na základně  Shindand v afghánské provincii Herát byl v pondělí při útoku na vozidlo české jednotky zabit český voják a dva další byli zraněni. Informoval o tom Generální štáb Armády České republiky. Pozůstalým vojáků kondolují i tuzemští politici.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@ArmadaTweetuje / Twitter

reklama

Podle informací Severoatlantické aliance stál za útokem afghánský voják. K útoku se přihlásilo radikální hnutí Tálibán. Zranění Češi byli letecky transportováni do vojenské nemocnice na základně Bagrám.

Na úterní tiskové konferenci náčelník Generálního štábu AČR Aleš Opata uvedl, že zranění vojáci jsou ve stabilizovaném stavu, jeden by měl být dokonce během dne propuštěn z nemocnice.

Nešlo o odvetný útok zaměřený jen na české vojáky

Na české vojáky podle něj útočník vypálil z ruční zbraně M14 ze vzdálenosti asi 80 až 100 metrů. Po útoku ho zajaly afghánské ozbrojené složky a vyšetřují jeho motiv. Jako pravděpodobné se jeví dvě varianty: buď jednal spontánně na základě vnějšího podnětu, nebo byl svázán Tálibánem.

Všechno údajně nasvědčuje tomu, že se nejednalo o odvetný útok cíleně směřovaný výhradně proti českým vojákům. Mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková už dříve uvedla, že zasažení vojáci byli z 1. jednotky podpory a vlivu, která působí v provincii Herát, aby pomohla s výcvikem afghánských ozbrojených složek.

Pozůstalým rodinám vojáků na Twitteru kondolovala řada tuzemských politiků. Premiér Andrej Babiš mimo jiné uvedl, že ho další ztráta života v Afghánistánu zasáhla, a proto bude s ministrem obrany mluvit i o tom, jestli je možné přijmout opatření, která by eliminovala tyto útoky.

 

 

Na základě navýšení mandátu pro mise, schváleného Parlamentem České republiky v červnu letošního roku, působí české jednotky kromě Bagrámu a Kábulu i v provinciích Herát a Lógar, kde pomáhají s výcvikem afghánských ozbrojených složek.

 

 

Minulý týden bylo při útoku na obrněný vůz v Afghánistánu zraněno pět českých vojáků. V srpnu pak při sebevražedném útoku zemřeli na afghánské misi tři čeští vojáci.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!