Útok na civilisty? Na to jsme nebyli připraveni!

17. 8. 2017 ZPRÁVY: Dodávka najela v centru Barcelony do davu lidí
17. 8. 2017 ZPRÁVY: Dodávka najela v centru Barcelony do davu lidí

reklama

Katalánsko, Barcelona – právě toto více jak 1,5milionové město je známo svou otevřeností a přívětivostí. „Terorismus si vědomě vybírá své nepřátele. Není překvapením, že se tentokrát jedná o Barcelonu. Toto město představuje ducha otevřeného, demokratického a pluralitního prostoru. Právě takové hodnoty se snaží teroristé pošlapat a zcela zničit,“ napsal deník El País.

V únoru tvrzení o otevřenosti obyvatelé Barcelony maximálně potvrdili, když do ulic vyšlo přes 160 tisíc lidí na demonstraci za přijetí více uprchlíků, jak se k tomu úřady zavázaly v roce 2015. Ty totiž přijaly „pouze“ 1100 uprchlíků. Slíbily ale přijmout 16 000 uchazečů o azyl.

 

Teď španělské deníky píší, že Barcelona na útok směřovaný na civilisty nebyla připravena. Kritizují zároveň úřady, že nebraly v potaz možná rizika, na která byly bezpečnostní službou upozorňovány. Pro mnohé je tedy nepochopitelné, že La Rambla jako stěžejní turistická lokalita ve městě nebyla chráněna sloupky či betonovými bloky, které by zabránily autům vjet do středu pěší zóny. 

Video zachycující bílou dodávku, která v Barceloně najela do lidí:

 

Toto už je pak video, kdy policisté zneškodnili posádku automobilu v Cambrils. Všichni na sobě měli mít pás s výbušninami. Byly to ale jen makety. 

Co se zatím ví:

  • Při útoku v Katalánsku (Barcelona a Cambrils) zemřelo už 14 lidí, 100 je zranněných a z toho 8 lidí je ve vážném stavu
  • Policie vyhlásila akci "Klec" – intenzivně pátrá po řidiči, který zabíjel v Barceloně 
  • Hledáni jsou i další 4 lidé, kteří se měli podílet na přípravách teroristických útoků
  • Zastřeleno policií bylo celkem 5 pachatelů, tři podezřelí byli zadrženi
  • Z Barcelony pochází téměř čtvrtina ze všech 178 lidí zatčených ve Španělsku během posledních tří let kvůli terorismu
  • Poslední teroristický útok na španělském území se odehrál v roce 2004 v Madridu a vyžádal si téměř 200 obětí

 

Dnes v poledne na území evropské unie zavládla minuta ticha k uctění obětí. „Evropská unie truchlí za oběti terorismu v Barceloně a Cambrils. Nezapomeneme,“ vyjádřil soustrast na Twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.

Nejen Španělsko teď truchlí. Opět zní hlasy o tom, že musíme být silnější víc než kdy dříve. Vrahům a lidem, kteří je pdporují se musí dát prý jasně najevo, že v naší společnosti nemají místo. 

 

V Barceloně najela dodávka do chodců

V Barceloně najela dodávka do chodců. Na místě jsou zranění i mrtví

Instagram/lynn.m.cook

Po masakru v Barceloně se pohřešuje sedmiletý chlapec z Austrálie

Facebook

Útočník, který najel do davu lidí v Barceloně, je stále na útěku

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!