Útok na Skripala: Obvinění prý byli napojeni na ruské ministerstvo obrany

Investigativní novináři z platformy Bellingcat zveřejnili informace o cestovních pasech dvou podezřelých z pokusu o vraždu Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Podle novinářů mají odkrytá data dokazovat spojení podezřelých s ruským ministerstvem obrany.
Podezřelí v kauze novičok
Podezřelí v kauze novičok
CTK

reklama

Skripalovi byli otráveni 4. března v Salisbury nervovým jedem novičok. Z pokusu o vraždu byli obvinění dva muži ruské národnosti. Veškeré důkazy o vině Alexandra Petrova a Ruslana Boširova jsou od začátku dementovány mluvčím Kremlu Dmitrijem Peskovem i samotným prezidentem Putinem. Ruský prezident v týdnu prohlásil, že oba muži jsou běžní občané a na jejich návštěve Velké Británie není nic kriminálního. Celé prohlášení Vladimira Putina si můžete přečíst zde.

Podle dokumentů, které zveřejnila investigativní skupina Bellingcat byla složka cestovního pasu Alexandra Petrova označena jako přísně tajná s nařízením „neposkytovat žádné informace“. Spolu s tím zde bylo uvedeno také telefonní číslo. Když se ho žurnalisté pokusili vytočit, dovolali se na recepci ministerstva obrany.

Podezřelí muži

Útok na Skripalovy: Britská police obvinila dva Rusy, stopy novičoku se našly v jejich pokoji

Muži prý cestu do Británie plánovali dlouho, letenky ale koupili den před odletem

Podezření, že oba muži nejsou běžnými civilisty navíc sílí poté, co složka neobsahuje žádné životopisné údaje o osobě Alexandra Petrova před rokem 2009. Podle listu The Guardian je něco takového naprosto výjimečné u muže ve věku 39 let. Obvykle se takto postupuje pouze u osob pracujících pro vládu.

Skupina Bellingcat pracuje například na zkoumání událostí ve válkou zmítané Sýrii a od roku 2014 se snaží informovat také o ruských jednotkách působících na Ukrajině. Spolu s informacemi o pasech se ve svém článku autoři pozastavili také nad tvrzením Petrova a Boširova, že cestu do Británie dlouho plánovali. Ze záznamů letecké společnosti totiž vyplývá, že si let zařídili teprve den před odletem.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!